Jak Odkryć Sens Życia część 2

Czytasz drugi artykuł z serii Jak Odkryć Sens Życia. Pierwszy znajdziesz tutaj:

Jak Odkryć Sens życia – część 1

Nie piszę ich po to, żeby Ci powiedzieć jak masz żyć, choć podzielę się swoją opinią. Najważniejsze jednak, abyś sam się nad tym zastanowił. Z tej refleksji nad sensem życia wypłynie dla Ciebie radość z życia, której być może jeszcze nie doświadczyłeś.

No więc… Po co w ogóle żyć?

Czy jest sens żyć aby służyć innym?

Wow, to brzmi szlachetnie! Co Ty na to, żeby poświęcić swoje życie zmienianiu świata na lepsze? Możesz opiekować się swoimi dziećmi, wspierać rodzinę i przyjaciół, działać charytatywnie i brać udział w akcjach anty-zło-na-świecie.

Podoba mi się ta motywacja, ponieważ może płynąć od serca, z miłości. Dla mnie jest to dużo bardziej atrakcyjna droga, niż bieganie za kasą i sławą. Nie twierdzę, że jest to obiektywnie lepsza droga i powinieneś nią iść. To już Twoja decyzja 🙂

Zdradzę Ci jednak takie moje odkrycie. Ubiorę to odkrycie w pytanie. Jeśli chcesz podążać tą drogą służby innym, zadawaj sobie to pytanie często i szukaj odpowiedzi głęboko w sobie:

Skąd wiesz, że ze światem i z innymi ludźmi jest coś nie tak i potrzebujesz to naprawić?

Odpowiedź jest oczywista, prawda? Przecież dzieje się ZŁO!

Skąd jednak wiesz, co jest złe a co dobre? Mama Ci powiedziała? Polskie prawo o tym decyduje? Bóg zesłał Ci dziesięć przekazań i nie wolno już uprawiać seksu bez małżeństwa, bo to jest zło?

Tą drogą możesz iść tylko dopóty, dopóki wierzysz w zło na świecie i w to, że inni ludzie są bezradną ofiarą zła.

Ja bym nie umiał zmieniać świata na lepsze, ponieważ jestem zbyt zajęty podziwianiem jego perfekcji. W idealnym czasie dzieją się idealne rzeczy. Czasem są to pozytywne, czasem negatywne wydarzenia. Jednak według mnie po to właśnie przychodzimy na ziemię, żeby doświadczać pozytywnego i negatywnego. Nie ma sensu walczyć z tym, co negatywne, bo sami przyszliśmy na ten świat żeby tego doświadczać.

Wierzę w to, że nikt nie jest ofiarą losu. Każdy z nas decyduje w jakich okolicznościach chce się urodzić, żeby doświadczyć tego, co go fascynuje. Po urodzeniu Twoje akcje i decyzje kierują Cię dokładnie tam, gdzie jesteś w życiu.

Jeśli coś istnieje na tym świecie, to ma swoją rolę i miejsce. Jeśli coś istnieje w Twoim życiu, sam to wybrałeś – świadomie lub nieświadomie.

Jeśli masz ochotę zmieniać świat na lepsze, możesz to robić. Uważam jednak, że świat jednak nie potrzebuje Twojej pomocy.

A inni ludzie? Czy oni potrzebują Twojej pomocy?

Oczywiście w rodzinie istnieje pewna współzależność. Opiekujesz się dziećmi, pomagasz swojemu partnerowi w utrzymaniu domu. Ja też lubię wspierać swoich przyjaciół i rodzinę.

Nikt jednak nie potrzebuje Twojej pomocy tak desperacko, żebyś poświęcił życie na pomoc tej osobie. Chyba, że faktycznie takie życie Cię pasjonuje.

Jeśli uwielbiasz to ciepłe uczucie w sercu, gdy pomagasz innym, to jak najbardziej w to idź. Ale rób to bo czujesz się dobrze. Nie rób tego jako poświęcający się męczennik.

Nie masz żadnego obowiązku moralnego poświęcać się dla innych. Poświęcając się dla innych zakładasz tym samym, że inni są bezsilni i nie dadzą sobie rady bez Ciebie. Sam zdecyduj, czy wierzysz w to, że ludzie są bezsilnymi ofiarami swojego losu.

Ja wierzę, że każdy jest potężnym stwórcą swojego losu. Każdy ma w sobie wszystkie zasoby, których potrzebuje aby kompletnie odmienić swoje życie. Każdy jest w stanie podjąć decyzję i podążyć za tą decyzją, żeby zmienić swoje życie na lepsze.

Ponieważ w to wierzę, nie jestem w stanie poświęcać się w pełni dla innych ludzi. To nie może być mój sens życia. Po prostu wiem, że sobie poradzą. Jeśli mnie poproszą o pomoc i poczuję ochotę im pomóc – zrobię to! Ale nie z poczucia obowiązku. Zrobię to bo pomaganie otwiera moje serce i tym samym sprawia mi przyjemność.

Jeśli więc chcesz służyć innym, zastanów się dlaczego to robisz. Bo inni są ofiarami? Czy dlatego, że lubisz pomagać?

Przemyśl to i odkrywaj sens życia dalej w trzeciej części, gdy jesteś na to gotowy:

Jak Odkryć Sens Życia cz. 3

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

  • check
    Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
  • check
    Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
  • check
    Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down