Jak uratować swoją samoocenę przed ocenami innych ludzi

Kliknij tutaj i obejrzyj moje nowe wideo na temat samooceny i poczucia własnej wartości

Jesteś jakiś 🙂 Wyglądasz tak jak wyglądasz. Zachowujesz się i reagujesz tak jak to robisz.  Ale skąd wiesz, jaki tak naprawdę jesteś? Okazuje się, że wiesz, bo ludzie Ci powiedzieli. Jeśli wszyscy wokół powtarzają Ci, że masz fajną fryzurę, to zaczynasz im wierzyć.

Tak kształtuje się 99% Twoich przekonań na temat siebie.  Tak kształtuje się Twoja samoocena i poczucie własnej wartości. Ale…

Co jeśli ludzie, którzy Ci mówią jaki jesteś, mylą się?

Samoocena zaczyna się kształtować w Twojej psychice dopiero wtedy, gdy inni Cię oceniają.

Na przykład małe dziecko rozlewa mleko, a mama w przypływie gniewu krzyczy „ty beznadziejna fajtłapo!”. Dziecko stopniowo bierze takie oceny do siebie i staje się coraz bardziej przekonane, że jest fajtłapą.

Ale skąd bierze się to, że dziecko jest fajtłapą? Czy to jest obiektywna i trafna opinia matki? Jasne, że nie! Kobieta powiedziała to w gniewie. To była subiektywna i bardzo chybiona opinia. A jednak dziecko uwierzy. Co gorsza, dorośli często też w to wierzą, gdy im się mówi takie rzeczy.

A mama mogłaby spojrzeć na dokładnie to samo dziecko w tej samej sytuacji i powiedzieć „Fascynujące, jaki Ty jesteś ciekawy świata. Widzisz? Jak przewracasz szklankę to mleko się rozlewa!”. Uznałaby po prostu, że dziecko jest ciekawe i uczy się „jak działa” szklanka mleka. Obie opinie są subiektywne, więc z definicji nieprawdziwe. Jednak tylko jedna opinia robi dziecku krzywdę, a druga je wzbogaca.

Czasem ktoś ma dobre intencje a i tak zaniża ludziom samoocenę. Niektórzy rodzice i nauczyciele myślą, że jak nazwą ucznia „leniem” to zmotywują go tym do nauki. Efekt jest zwykle odwrotny. Uczeń o niskiej samoocenie uzna, że zasługuje na niskie oceny. Podda się i przestanie się uczyć. Widziałem to tyle razy w szkole… Mądry gość po prostu się poddał, uznając że zasługuje na tróje i nic więcej. A ilu bystrych pracowników się poddaje uznając, że zasługuje na 1500zł na miesiąc i nic więcej?

Większość ludzi niestety będzie działać na emocjonalnych impulsach, mówiąc Ci subiektywne opinie o tym „jaki jesteś”. Jeśli będziesz brał te opinie do siebie, to oddajesz swoją samoocenę w ręce innych ludzi. A jeśli chcesz być w życiu szczęśliwy:

Od dzisiaj weź samoocenę w swoje ręce!

Miej w głowie tarczę ochronną na ludzi mówiących Ci dołujące rzeczy:

Jak ktoś Ci powie „jesteś nieodpowiedzialny„, to zrozum, że ta osoba mówi to z pewnego subiektywnego punktu widzenia. Zrozum punkt widzenia tej osoby.

Wyobraź sobie jak cała sytuacja wygląda z perspektywy osoby nazywającej Cię nieodpowiedzialnym. Co się wydarzyło takiego, że druga osoba to pomyślała? Jak ta osoba się czuła, gdy to mówiła? Czy będąc tamtą osobą w takiej sytuacji, również powiedziałbyś do siebie „jesteś nieodpowiedzialny„?

Gdy w pełni zrozumiesz, jak sytuacja wyglądała z perspektywy drugiej osoby, to uodpornisz się na jej subiektywne oceny. To będzie koniec ślepego przyjmowania do wiadomości „jaki jesteś”. Zrozumiesz nie tylko logicznie, ale intuicyjnie również, że słowa innych ludzi świadczą o nich, a nie o Tobie.

Teraz żeby doświadczyć tej odporności na dołujące oceny innych ludzi:

 1. Przypomnij sobie kiedy ostatnio ktoś powiedział Ci coś dołującego Twoją samoocenę.
 2. Wyobraź sobie jak by to było być tą osobą w tamtej sytuacji. Co byś czuł jako ta osoba? Co byś myślał?
 3. Zrozum jak ta osoba doszła do swojej konkluzji, że „jesteś taki” – i Ci to powiedziała.

Zrób to teraz celowo w wyobraźni.

Dzięki temu wyrabiasz sobie nawyk robienia tego automatycznie. Wkrótce ktoś Ci powie:

– ale z Ciebie bałaganiarz!

A Ty odruchowo odpowiesz po prostu

Rozumiem, dlaczego tak twierdzisz. Ja jednak myślę, że wcale nie jestem bałaganiarzem.

To dopiero nazywa się Wolność 🙂 Pozwalasz innym ludziom mieć swoje opinie na temat Ciebie, a jednocześnie Twoja wysoka samoocena pozostaje nienaruszona. Tak idź przez świat!

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down