Nieśmiałość – Jak pokonać nieśmiałość?

Jak pokonac niesmialosc?

Dzisiaj jest dzień kobiet! Albo przynajmniej był, gdy pisałem ten artykuł. Ja jednak zawsze traktuję kobiety, jakby był ich dzień. Jeśli więc jesteś płci żeńskiej, poczuj się wyjątkowo czytając ten artykuł!

Jestem nieśmiały 🙂

Robiłem dzisiaj zakupy w biedronce. Przy kasie obsługiwała dziewczyna zaledwie kilka lat starsza.Gdy na nią spojrzałem, wpadłem na pomysł. “Powiem jej coś miłego, niech się poczuje dzisiaj wyjątkowo”.

O dziwo, gdy tylko się na to zdecydowałem, całe moje ciało zalała fala stresu. Sparaliżowała mnie trema. Jest to dokładnie ten sam typ tremy, którą mam w pierwszych sekundach wystąpienia publicznego. Umiem już sobie z nią radzić … ale nie spodziewałem się, że w ogóle się wtedy pojawi.

I co teraz? – myślę sobie – Powiedzieć jej, czy siedzieć cicho?

Spojrzałem na tą dziewczynę jeszcze raz…

Nie ma **uja żebym teraz się poddał. Ciągle powtarzam ludziom żeby byli sobą. Bądź sobą! Bądź sobą!

Stres narastał, ale ja skupiłem się na robieniu tego, co jest dla mnie naturalne. Skupiłem się na tym, żeby powiedzieć tylko to, co jest zgodne ze mną. Zapłaciłem i …

Dziękuję i wszystkiego najlepszego (uśmiech)
Dziękuję (uśmiech)
(patrząc jej w oczy) Jesteś piękna

Odszedłem i zacząłem pakować zakupy. Moje ręce się trzęsły. Stres powoli opadał. Pamiętam, że byłem wtedy bardzo z siebie dumny. Ja też czułem się wyjątkowo. Myślałem sobie: trzeba być prawdziwym facetem z prawdziwymi jajami żeby przezwyciężyć ten stres i faktycznie powiedzieć kobiecie komplement.

Wracając rowerem na deszczu zastanawiałem się:

Skąd się bierze taka nieśmiałość? (czyli strach przed wyrażaniem siebie, otwieraniem się przed innymi ludźmi). Jak to możliwe, że się stresowałem?

Czy nieśmiałość bierze się z fizjologii człowieka?

Z punktu widzenia ciała, stres jest reakcją walki lub ucieczki. Ma Cię bronić przed atakiem tygrysa i pozwalać Ci upolować gazele.

Jak to się ma do nieśmiałości? Nijak! Otworzenie się na innych ludzi i powiedzenie im czegoś szczerego nie zagraża Twojemu życiu. Chyba że chcesz powiedzieć szefowi, że jest pajacem.

Nieśmiałość na pewno nie jest naturalną reakcją ciała. Jednak ludzie często stresują się w nienaturalny sposób swoimi myślami.

Czy nieśmiałość bierze się z psychologii człowieka?

Ludzie boją się otwierać na innych ludzi, bo boją się odrzucenia przez grupę!

W psychologii człowieka jest taka zabawna pozostałość po plemiennych czasach. Gdy nasi przodkowie żyli w plemionach, to musieli się ostro trzymać społecznych standardów. Jeśli inni w plemieniu Cię nie zaakceptują, to zostaniesz wygnany i umrzesz z głodu w samotności.

Ten psychologiczny strach nakazuje Ci zachowywać się w zgodzie z normami. Nawet jeśli te normy nie są zgodne z Tobą! Nawet jeśli nie możesz być już wygnany z miasta do dżungli, bo przecież ludzkie osady są WSZĘDZIE a dżungli nie ma NIGDZIE. Z resztą i tak i nikt nie ma prawa Cię wygnać z Twojego własnego mieszkania.

Czy wtedy w sklepie ogarnął mnie ten właśnie irracjonalny strach przed wygnaniem? Czy to właśnie jest nieśmiałość?

Być może… Jednak ciężko mi w to uwierzyć. Już od kilku lat pracuję ze swoją psychiką, pozbywając się tych głupich stresujących mechanizmów. Jadąc rowerem, zastanowiłem się:

–          Czy bałem się, że ludzie w sklepie mnie wyśmieją albo popatrzą dziwnie? Niee, gdyby to zrobili, byłoby OK, wszystko mi jedno.

–          Czy bałem się, że ta dziewczyna mnie odrzuci i nawet się nie uśmiechnie ani nie podziękuje? Niee, niczego od niej nie oczekiwałem, po prostu wyrażałem siebie i mówiłem to, co myślałem.

Niektórzy ludzie faktycznie boją się co inni sobie o nich pomyślą. Nieśmiałość często bierze się z takich przekonań – że ludzie spojrzą dziwnie, a dziewczyna się obrazi.

Moje myśli jednak były poukładane jak trzeba. Skąd więc we mnie taka nieśmiałość?

Czyżby nieśmiałość brała się z globalnej świadomości ludzkości?

Skoro nie potrafię znaleźć źródła nieśmiałości w psychice, to czas sięgnąć do bardziej

Jak pokonac niesmialosc?

duchowych wyjaśnień.

Według mnie ludzie połączeni są “telepatycznie” w tzw. globalną świadomość. Jest to niematerialny zbiór ludzkich przekonań, emocji, tendencji, przyzwyczajeń itp.

Ogrom ludzi na całym świecie doświadcza nieśmiałości. Skoro tak, to nieśmiałość pewnie jest częścią zbiorowej świadomości. Dla mnie to ma sens. Zobacz:

Stojąc wtedy w sklepie zdecydowałem się zrobić coś, czego bardzo wielu ludzi się boi. Podłączyłem się więc do strachu zakodowanego w zbiorowej świadomości ludzkości. Innymi słowami, empatycznie odczułem zbiorowy strach ludzi przed otwieraniem się na innych i ryzykowaniem odrzucenia.

Według mnie, stąd wzięła się moja nieśmiałość. Innego wytłumaczenia znaleźć nie umiem. Jeśli masz jakiś pomysł, daj mi znać w komentarzu!

A wiesz co jest w tym pięknego? Gdy poczułem ten strach i mimo wszystko powiedziałem tej dziewczynie, że jest piękna, to odmieniłem część zbiorowego strachu wszystkich ludzi. Przełamując ten strach dla siebie, przełamałem go dla wszystkich na ziemi, którzy mogą teraz empatycznie podłączyć się pod moją odwagę. Wrzuciłem do zbiorowej świadomości coś świeżego, bardziej pozytywnego.

Ty też tak możesz 🙂 Łam społeczne schematy strachu i nieśmiałości! Bądź sobą w swoich kontaktach z ludźmi! Niech to będzie Twój dar dla każdego, kogo spotykasz na swojej drodze!

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

  • check
    Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
  • check
    Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
  • check
    Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down