Szybkie czytanie – ciekawostka czy podstawa rozwoju?

Moje główne zainteresowania to rozwój duchowy i osobisty, ale rozwój umysłu często przewija się w pytaniach moich czytelników i klientów.

Ostatnio moja przyjaciółka Kasia Szafranowska opublikowała ciekawe wideo Czy szybkie czytanie działa, tak jak je reklamują?.

Pracowałem z Kasią przez kilka lat i nasłuchałem się sporo o szybkim czytaniu oraz pokrewnych dziedzinach szybkiej nauki.

Kasia ma bardzo specyficzne podejście do technik szybkiego czytania oraz kursów szybkiego czytania sprzedawanych na polskim rynku.

Dobitnie pokazuje to jej osobista historia, którą opowiada na poniższym wideo:

Gdy uczę się nowych rzeczy to generalnie preferuję szkolenia wideo. Być może dlatego samo szybkie czytanie nigdy nie pociągało mnie za bardzo.

Jednak w przepastnej złożoności naszego informacyjnego społeczeństwa dużo więcej wiedzy jest dostępnej w książkach niż na wideo. Książki są o wiele tańsze. I jak twierdzi Kasia – dużo łatwiej jest z nich wyciągać to czego potrzebujesz.

Wideo jest trudno przejrzeć i wgłębić się tylko w interesujący fragment. Oglądanie wideo możesz przyspieszyć maksymalnie o 70%.

Natomiast strategie czytania, których uczy Kasia pozwalają zwiększyć tempo czytania 2-krotnie w 20 minut.

Szybkie czytanie jest jedną z wielu technik pracy z tekstem, jakie możesz zaadoptować do przyspieszenia swojego rozwoju. Po obejrzeniu wideo będziesz miał szansę zapoznać sie zarówno z podstawową techniką szybkiego czytania jak i z 2 innymi podstawowymi metodami. Serdecznie polecam Ci Kasi darmowy kurs o strategiach czytania.

Sam korzystam z fotoczytania, gdy przygotowuję nowe szkolenie lub kurs. Strategie proaktywnego czytania, których uczy Kasia niesamowicie zwiększają skuteczność pracy z wieloma tekstami na raz. Przydaje się to szczególnie, gdy przygotowujesz jakąś prezentację, chcesz napisać artykuł lub książkę.

Moim zdaniem szybkie czytanie to potężne narzędzie w 2 przypadkach:

 1. Gdy szybko opanować podstawy nowej dziedziny. Np. miałeś „dziwne” doświadczenie energetyczne i coś Cię przyciąga, aby zapoznać się bliżej z tym tematem.
 2. Gdy chcesz zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie. Np. interesujesz się od dłuższego czasu pewnością siebie, masz sporo doświadczeń na tym polu, znajomi pytają Cię jak to robisz i uznałeś, że czas zacząć zarabiać na tym co wychodzi Ci najlepiej.

A jakie są Twoje doświadczenia z szybkim czytaniem? Uważasz, że to „mydlenie oczu” i „wyciąganie kasy”, czy może sam ćwiczyłeś i masz pozytywną opinię?

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down