Podziel się tym ze znajomymi na Facebooku!

Sposób na obgryzanie paznokci – 3 kroki jak przestać obgryzać paznokcie

Pamiętam to jak dzisiaj. Wtedy rodził się mój sposób na obgryzanie paznokci. Była to szósta klasa podstawówki. Moja wychowawczyni i nauczycielka polskiego, pani Motyka słynęła z niecodziennego i ostrego podejścia do nauczania.

U pani Motyki wszystkie kwiatki na parapecie musiały stać prosto. Nikt nie gadał ani nie przeszkadzał na lekcji.

Pani motyka jako jedyny nauczyciel postanowiła ukrócić bandyckie postępowanie niejakich Rafała i Radka, którzy siedzieli w trzeciej ławce przy oknie i bezlitośnie obgryzali paznokcie.

Pewnego poniedziałku na języku polskim na mojej ławce wylądowała torebka ostrego chili.

Dosyć tego obgryzania chłopaki, już nie mogę na was patrzeć. Paluchy do chili, już!” – warknęła pani Motyka.

Nawet mi przez głowę nie przeszło, żeby się sprzeciwić. Uśmiechnąłem się w duchu, zamaczając palce w ostrej przyprawie. Takie niecodzienne metody nauki czasem przynoszą zabawne rezultaty.

Przez resztę lekcji bawiłem się w podlizywanie chili z palców. W sumie było to ciekawsze niż obgryzanie paznokci. Chili fajnie paliło w język.

Radek natomiast przerósł sam siebie. W pewnym momencie zaswędziało go oko i odruchowo podrapał się, zapominając o warstwie chili na swoich palcach. Oko oczywiście zaczęło natychmiast łzawić i pani Motyka musiała pójść z nim do szkolnego gabinetu lekarskiego. Do widzenia, lekcjo polskiego!

Następne 20 minut spędziliśmy bezkarnie śmiejąc się z pani Motyki i jej nieudolnej próby oduczenia nas obgryzania paznokci. Radek dołączył do nas zaraz po dzwonku, równie rozbawiony tą całą akcją.

Co tu dużo mówić – na siłę nikt nie zmusi Cię, abyś przestał obgryzać paznokcie!

Sposób na obgryzanie paznokci w 3 krokach

Kilka lat po nieudanej interwencji pani Motyki sam nauczyłem się jak przestać obgryzać paznokcie. W sumie nie było to takie trudne. Wystarczy tylko, że szczerze chcesz przestać i wiesz jak to zrobić.

Nie potrzebujesz siły woli, żeby się do tego zmuszać. Po prostu dobrowolnie zdecydujesz, że już nie chcesz wcinać swojej tkanki zrogowaciałej.

Oto jak przestać obgryzać paznokcie w 3 krokach:

Krok 1. Znajdź zastępstwo dla obgryzania paznokci

Jeśli obgryzasz paznokcie to prawdopodobnie lubisz coś gryźć podczas pracy, gdy jesteś głodny, lub gdy się stresujesz. Niektórzy ludzie po prostu mają taką preferencję. Ruch szczęki i odczuwanie jakiegokolwiek smaku pobudza mózg w sposób, który być może po prostu jest Ci potrzebny.

To jest jak najbardziej OK. Możesz dać swojemu mózgowi to samo pobudzenie w bardziej zdrowy sposób.

Możliwe też, że tak jak ja, nie lubisz być głodny. Zawsze obgryzałem paznokcie, gdy nie mogłem się doczekać obiadu. Idea trzech gigantycznych posiłków dziennie po prostu dla mnie nie działa. Ja chcę mieć 10 małych posiłków dziennie. Dostosowywanie się do wyssanych z palca społecznych norm nie ma sensu – jedz w takim trybie, który Ci odpowiada.

Jeśli lubisz żuć gumę – problem załatwiony! Miej ze sobą zawsze gumę do żucia.

A jeśli tak jak ja nie przepadasz za gumą, po prostu znajdź swoje ulubione chrupacze do chrupania. Ja teraz piszę ten artykuł podgryzając pełnoziarniste płatki śniadaniowe z lekkim dodatkiem czekolady. Dla Ciebie to równie dobrze mogą być:

  • Chipsy
  • Paluszki
  • Orzeszki
  • Ziarna słonecznika
  • Ziarna dyni
  • Draże
  • Jagody
  • Chipsy bananowe
  • Suszone owoce

Lista ciągnie się w nieskończoność. Znajdź coś co lubisz i podgryzaj to, zamiast swoich paznokci. Z własnego chrupaczowego doświadczenia mówię Ci, że warto 🙂

Zanim zaczniesz narzekać, że te rzeczy kosztują pieniądze, przytyjesz i w ogóle do bani, pomyśl o tym:

Przetrwałeś wcinając bakterie, jaja pasożytów i inne rzeczy pod Twoimi paznokciami. Teraz jakakolwiek zmiana będzie zmianą na lepsze. Ja mówię poważnie, przez tydzień miałem owsiki od obgryzania paznokci. Wiesz jak mnie tyłek swędział? Zasnąć nie mogłem w nocy. Co gorsza, wiesz skąd się biorą owsiki? Szkoda gadać, możesz poczytać na wikipedii.

W skrócie – naprawdę warto przerzucić się na coś zdrowszego, niż paznokcie.

Krok 2. Zacznij bardziej szanować swoje paznokcie

Bardzo często obgryzanie paznokci wiąże się z jakąś formą niskiej samooceny lub braku akceptacji swojego wyglądu. Pamiętam że ja w szkolnych latach w ogóle nie dbałem o to jak wyglądam. Byłem dumnym i brzydkim buntownikiem, który ignoruje zasady społeczne na temat ubioru i wyglądu.

Równie często problemem jest stres. Zapraszam na mój nowy portal antystres.pl gdzie znajdziesz najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie ze stresem, dzięki którym wreszcie przestaniesz obgryzać paznokcie!

Jeśli chcesz przestać obgryzać paznokcie, dbanie o swój wygląd jest dobrą motywacją do tego.

Pomyśl przecież: gdy poznajesz nową osobę, wyciągasz do niej dłoń i się przedstawiasz. Ta osoba wyrabia sobie swoją pierwszą opinię na temat Ciebie widząc Twoją dłoń i paznokcie.

Dbaj o swoje paznokcie, a zadbasz również o swoje pierwsze wrażenie przy poznawaniu ludzi.

Gdy dotykasz ukochaną osobę, robisz to swoimi dłońmi. Pomyśl: która kobieta chciałaby być dotykana przez faceta z poszarpanymi i obgryzionymi paznokciami? Co pomyśli sobie mężczyzna o kobiecie z na-wpół-zjedzonymi paznokciami? Nic przyjemnego.

Natomiast gdy masz czyste i zadbane paznokcie, ukochana osoba dużo chętniej podda się Twojemu dotykowi.

Jeśli nie jesteś aktualnie z nikim związany, dużo łatwiej Ci pójdzie flirtowanie i poznanie kogoś. Jeśli już jesteś w związku (nawet kilkuletnim), gwarantuję Ci że zadbane paznokcie mają znaczenie, gdy jesteście blisko.

Spójrz teraz na swoje paznokcie. Jak wyglądają? Jak chcesz, żeby wyglądały? Poczuj do nich szczerą sympatię, nawet bezwarunkową miłość (ten artykuł może pomóc).

Następnie obiecaj swoim paznokciom, że będziesz o nie dbał, że będziesz się nimi opiekował i sprawisz, że będą wyglądać pięknie.

Czy szczere złożenie tej obietnicy przychodzi Ci z trudem? Czy wydaje Ci się, że to jest głupie, nie zasługujesz na to, albo masz jakąś inną wymówkę? To właśnie jest znak, że baaardzo tego potrzebujesz. Obiecaj to swoim paznokciom! Zrób to tak od serca, a nie tylko w głowie.

Otwórz się na to, że możesz się troszczyć o swoje ciało i opiekować się nim. Otwórz się na to, że możesz je pokochać. W ten sposób otwierasz się również na to, że inni mogą pokochać Twoje ciało.

Krok 3. Zero kompromisów

Nie da się przestać w 50%, ani nawet w 90%. Musisz skończyć z obgryzaniem paznokci na zawsze w 100%.

Jeśli tylko zostawisz sobie małą furtkę: „Ogólnie przestaję, ale raz na jakiś czas nadgryzę sobie jednego paznokcia” to prawdopodobnie za kilka tygodni wrócisz do nawyku całkowicie.

Przez pierwszy tydzień zawsze miej przy sobie zastępcze przekąski do chrupania, lub gumę do żucia. Pamiętaj o tym, że od dzisiaj dbasz o swój wygląd i o swoje paznokcie. Poczuj szczerą chęć wyglądania dobrze i chrupania czegoś innego.

Przez następne kilka dni Twoje dłonie dalej będą wędrować do ust. To jest odruch. To jest OK.

Zauważysz, że Twoje dłonie tam wędrują ZANIM zaczniesz obgryzać paznokcie. Możesz się z łatwością zatrzymać w tym momencie, gdy uświadamiasz sobie co robisz. To jest kluczowy moment. Wtedy podejmujesz decyzję: obgryzać paznokcie czy nie?

Bądź gotowy aby podjąć wtedy świadomą decyzję. Obgryzanie paznokci NIE jest automatycznym nawykiem. Podnoszenie palców w pół drogi do ust jest automatycznym nawykiem. Cała reszta to jest Twój wybór.

Pamiętaj, że masz wybór i wybierz mądrze. A tak będzie wyglądać Twoja nagroda:

efekt udanego sposobu na obgryzanie paznokci

Obejrzyj też nowe wideo o zmianie nawyków:

I zobacz więcej w tym poście o zmianie nawyków.

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Zostaw Komentarz:

59 comments
Napisz odpowiedź