Samorozwój – jak stabilnie się rozwijać?

Jak to jest, że czasem pracujesz nad sobą, dokonujesz pewnych zmian w swoim myśleniu i niby Ci się udaje, jednak po jakimś czasie stary sposób myślenia i stare emocje wracają?

Dzisiaj podzielę się z Tobą swoją osobistą zasadą, której zawsze przestrzegam w rozwojowej i terapeutycznej pracy nad sobą.

Zasada brzmi tak:

Zmiana została dokonana dopiero, gdy w sytuacji pod presją zareagowałeś i poczułeś się dobrze, automatycznie i bez namysłu.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli na przykład pracują nad swoją zazdrością ale się jej pozbyć i wydaje mi się, że robię postępy, potrzebuję te postępy przetestować.

Celowo stawiam się w sytuacji, w której zwykle byłbym zazdrosny. Na przykład otwieram Facebooka i patrzę na zdjęcia byłej z innym facetem, albo jeszcze lepiej: spotykam się z nimi, gdy są razem.

Badam swoją automatyczną odruchowa reakcję emocjonalną i pierwsze myśli, które przychodzą mi do głowy.

Jeśli pojawia się w brzuchu stare napięcie zazdrości, a następnie muszę świadomie je skorygować przypominając sobie, że się zmieniłem, to oznacza, że zmiana nie jest jeszcze kompletna.

Pracują wtedy dalej, robię kolejne postępy i testuję ponownie.

Jeśli pracuję nad swoją nieśmiałością, to wychodzą na ulicę i zagaduję do ludzi. Jeśli dalej czuję opory i muszę je przezwyciężać to moja praca wewnętrzna nie jest jeszcze kompletna.

Tego typu testy zabierają Cię na wyższy poziom szczerości wobec siebie samego i sprawiają, że Twój rozwój osobisty będzie bardziej trwały i skuteczny.

Tak, wiem. Takie zderzenie z rzeczywistością nie zawsze jest przyjemne i komfortowe 🙂

Jednak jeśli chcesz się szczerze i skutecznie rozwijać, to jedyny sposób. Testuj wewnętrzne zmiany, których dokonujesz!

Zmiana została dokonana dopiero, gdy w sytuacji pod presją zareagowałeś odpowiednio i poczułeś się dobrze, automatycznie i bez namysłu.

Jeśli potrzebujesz z tym mojej pomocy w samorozwoju to zapraszam na konsultację!

PS Ten tekst jest częścią Dania dla Duszy – darmowego newslettera, w którym znajdziesz ponad 100 tak inspirujących tekstów. Zdobądź je za darmo tylko tutaj:

Danie Dla Duszy

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

  • check
    Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
  • check
    Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
  • check
    Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down