Podziel się tym ze znajomymi na Facebooku!

Samoocena – Jesteś Dla Świata Darem Czy Przekleństwem?

Kliknij tutaj i obejrzyj moje nowe wideo na temat samooceny i poczucia własnej wartości

Wracam z filmu Piraci z Karaibów: Na Nieznanych Wodach. Czuję się genialnie! Czekam na przystanku na autobus. Nagle widzę JĄ…

Ubrana w niebieską suknię i z pięknym kwiatkiem we włosach. Kto mnie zna, ten wie, że kwiaty we włosach kobiety dzialają na mnie jak magnes. Dziewczyna bardzo mi się spodobała.

W głowie od razu pojawia się dylemat „podejść do niej czy nie?”. Ciało się spina w wewnętrznej walce. Z jednej strony chcę, z drugiej się nie odważę.

Czy próbowałeś do kogoś zagadać na przystanku, lub w autobusie tak zupełnie „na zimno”? To nie jest takie łatwe.

Los chciał, że wsiadła do tego samego autobusu co ja. Usiadłem obok niej. Jednak cały czas miała na uszach słuchawki … to nie ułatwiało mi zadania!

Dalej nie mogłem się zebrać na zagadanie do niej.  W końcu, docierając do sedna pytania „Dlaczego nie?” odkryłem w sobie przekonanie głęboko zakorzenione z lat dzieciństwa…

Co mówi Twoja samoocena: jesteś dla świata darem czy przekleństwem?

Przemknęła mi przez głowę  scena, gdy miałem około 10 lat i mama, wkurzona za jakiś mój dziecięcy wybryk, z pogardą powiedziała „jesteś beznadziejny”.

Uwierzyłem wtedy, że jestem dla świata przekleństwem. Inni ludzie tracą na tym, że jestem. Lepiej by było dla ludzi, gdyby mnie nie w ogóle nie było.

Tym samym, powinienem być im wdzięczny za to, że w ogóle mnie tolerują. Nie zasługuję na to, by budować relację z ludźmi, bo jestem dla świata przekleństwem. Moja samoakceptacja równała się zero.

To były myśli podświadome, bardzo głęboko ukryte. Nie zdawałem sobie sprawy, że takie myślenie zostało mi z dzieciństwa aż  do tego momentu w autobusie.

Dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że uważałem siebie za przekleństwo dla świata. Logicznie myślałem sobie „Przecież piszę fajne artykuły, jestem miły dla ludzi, pomagam”. A jednak podświadoma instalacja z dzieciństwa została w glowie, podcinając mi skrzydła z ukrycia. Gdzieś tam w głębi serca wydawało mi się, że nie zasługuję na to, by rozpocząć z nią rozmowę.

W tamtym momencie, gdy siedziałem koło tej pięknej dziewczyny,dotarło to do mnie:

Zmieniłem się! Kiedyś może byłem przekleństwem dla innych, ale teraz jestem cudownym darem!

Przypomniałem sobie ile dobrego zdziałałem na szkoleniach, coachingach i pisząc teksty w internecie. Ile ludzi dziękuje mi za to, co robię. Ile uśmiechu wniosłem do życia bliskich swoim ciepłem, poczuciem humoru i optymizmem. Wtedy dopiero to do mnie dotarło i uwierzyłem:

Wzbogacam każdego, kogo spotykam na swojej drodze!

Im więcej czasu z kimś spędzam, tym bardziej ta osoba jest na plus i korzysta. Nie tylko zasługuję na to, by przebywać z ludźmi, ale powinenem to robić! Jest to moim obowiązkiem, bo ukrywając siebie i siedząc cicho, odbieram im szansę poznania mnie i bycia wzbogaconym.

Wreszcie to do mnie dotarło! I wtedy dotknąłem ją lekko i pokazałem gestem, żeby zdjęła słuchawki. Powiedziałem jej, że wygląda pięknie i zapytałem, czy kwiatek we włosach jest prawdziwy. 15 minut później wysiedliśmy z autobusu uśmiechnięci i w dużo lepszych humorach. Wzbogaciliśmy się nawzajem. A to wszystko dlatego, że podjąłem decyzję:

Jestem dla świata i innych osób darem!

Moja samoocena w 15 minut wyskoczyła ponad sufit.

Teraz Ty podejmij tą decyzję na temat samooceny:

Jesteś dla świata darem czy przekleństwem?

Zastanów się, jak w głębi serca o sobie myślisz?

Gdy przebywasz z ludźmi, to jesteś im wdzięczny za to, że Cię tolerują? Czy raczej czujesz, że wzbogacasz ich swoją obecnością?

Pomyśl ile dobra zdziałałeś dla innych. Pomyśl ile ludzie zyskali a ile stracili na kontakcie z Tobą.

Uświadom sobie, że tak naprawdę zdziałałeś znacznie więcej dobrego. Doceń to. Pamiętaj o tym.

  • Gdy tylko zaczniesz się krytykować i obwiniać, pamiętaj, że mimo wszystko jesteś darem dla świata.
  • Gdy nie będziesz miał odwagi z kimś porozmawiać i coś zaproponować, to przypomnij sobie, że jesteś wartościowym darem dla tej osoby.
  • Gdy zaczniesz wątpić, czy zasługujesz na to, co masz, przypomnij sobie jak wiele dobrego zdziałałeś. Nawet jeśli to jest dużo małych uśmiechów na twarzach bliskich – one się liczą.

Pamiętaj, kim jesteś!

PS Będzie Ci łatwiej, jeśli połączysz to, czego się nauczyłeś w tym artykule z metodą podnoszenia samooceny w tydzień.

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Zostaw Komentarz:

3 comments
Napisz odpowiedź

5 minut inspiracji i motywacji wzbogaci Twój każdy dzień!

Zapisz się po biuletyn "Danie Dla Duszy" aby codziennie otrzymywać inspirujące artykuły, które poprawią Twoje samopoczucie i zapewni ciągły rozwój!

  • Energia Chi
  • Starożytna mądrość
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój duchowy
  • Sekret bezwarunkowego szczęścia
  • Prawo Przyciągania

Na jaki email chcesz otrzymywać codzienną inspirację: