Podziel się tym ze znajomymi na Facebooku!

Samokrytyka, samoakceptacja, ocenianie siebie

W tym wideo omówię bardzo ważny temat samokrytyki, samoakceptacji i oceniania siebie negatywnie.

Omówię bardzo ważny mechanizm ludzkiej psychiki, który nazywam Panem Sędzią.

Spójrz na małe dzieci.

Możesz być najgorszym gwałcicielem, mordercą i pijakiem. Małe dzieci odniosą się do Ciebie z sympatią, z miłością, z szacunkiem takim samym jak do każdej żywej istoty.

Bardzo ekstremalny przykład, prawda?

Co takiego mają w sobie dorośli, że nie potrafią kochać bezwarunkowo, lubić bezwarunkowo, szanować bezwarunkowo? Zarówno siebie jak i innych!

Co takiego mają w sobie dorośli, że robią sobie krzywdę samokrytyką i negatywnym ocenianiem siebie?

Dorośli mają w swojej głowie Pana Sędziego. Osądzając swoje dzieci przekazują im Pana Sędziego we wczesnych latach w rozwoju. Dzięki temu Pan Sędzia jest nieśmiertelny i wszechobecny.

Pan Sędzia twierdzi, że jest sprawiedliwy. Tych którzy zasługują na nagrodę, nagradza miłością, sympatią, szacunkiem. Tych, którzy zasługują na karę, karze pogardą, odrzuceniem i poniżeniem.

Oczywiście Pan Sędzia jest jedynie częścią Twojego umysłu. Nie jest wszechwiedzący. Jedynym kodeksem prawnym są zasady w Twojej głowie, a jedynymi dowodami to czego doświadczyły Twoje zmysły, lub wymyśliła wyobraźnia.

W dzisiejszym Daniu dla Duszy przedstawiam Ci Pana Sędziego, abyś mógł go u siebie zauważyć i powiedzieć “cześć!”.

Następnie chciałbym abyś zaczął się zastanawiać nad odpowiedziami na te “dobre pytania”:

Skąd tak naprawdę wiem, kiedy ktoś zasługuje na karę, a kiedy na nagrodę? Czy jestem wszechwiedzący? Wziąłem to gdzieś z książki? Rodzice i nauczyciele mi powiedzieli?

A co jeśli się mylę i podchodzę do kogoś (lub do siebie) z pogardą zamiast miłości, która mu się należy?

Dlaczego to jest dla mnie takie ważne, aby niektórych ludzi karać zamiast kochać? Co ta kara takiego ma zdziałać pozytywnego dla mnie lub dla nich? Czy to tak szczerze, naprawdę działa tak skutecznie jak powinno? Czy raczej potrzebuję nowej, lepszej strategii?

Ja do tych odpowiedzi już dla siebie dotarłem, jednak będzie to dużo potężniejsze, gdy przemyślisz to sam bez moich sugestii. 🙂

Twoje odpowiedzi będą kluczem do znacznie zdrowszej samooceny i braku samokrytyki,

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Zostaw Komentarz:

5 minut inspiracji i motywacji wzbogaci Twój każdy dzień!

Zapisz się po biuletyn "Danie Dla Duszy" aby codziennie otrzymywać inspirujące artykuły, które poprawią Twoje samopoczucie i zapewni ciągły rozwój!

  • Energia Chi
  • Starożytna mądrość
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój duchowy
  • Sekret bezwarunkowego szczęścia
  • Prawo Przyciągania

Na jaki email chcesz otrzymywać codzienną inspirację: