Jak zmienić emocje przed przemówieniem, żeby wystąpić publicznie bez tremy?

Metoda Rafała Dudka 🙂 Otworzę w tym artykule swoją głowę i pokażę Ci, co tam w środku siedzi.

18 kwietnia 2012 (w środę) o 13.00 poprowadzę darmowe, otwarte, czterogodzinne szkolenie na Dniach NLP w jednej z Wrocławskich uczelni (jakbyś chciał być, szczegóły podam jeszcze na stronie głównej bloga). Tytuł szkolenia: Jak studiować i się nie stresować – narzędzia NLP w życiu studenta.

Dzisiaj natomiast pokażę Ci, w jaki sposób mentalnie przygotowuję się do tego przemówienia, żeby czuć zero stresu i wybitnie dobrze się bawić. Dam Ci trick na zmianę emocji, który świetnie dla mnie działa.

Otworzyłem sobie plik Notatnika na komputerze. Wypisałem sobie swoją sztuczną, wytworzoną w umyśle tożsamość („np. jestem trenerem”) i co ta tożsamość oznacza (np. „muszę wyglądać profesjonalnie”). Pomyślałem o tym, jak to będzie gdy wyjdę przed 50ciu studentów, odczułem swoją tremę i pozwoliłem jej „przemówić do mnie” w postaci tego zdania, które wypisałem w notatniku.

Dlaczego to zrobiłem? Bo występuję już parę dobrych lat. Z doświadczenia wiem, że im bardziej narzucam na siebie sztywne zasady i oczekiwania, tym większa jest presja i trema na przemówieniu. Im bardziej mam luz i otwieram się na to, żeby po prostu być sobą, tym lepiej się czuję i lepiej występuję. I tym bardziej się ludziom też podoba szkolenie 🙂

Następnie do każdej sztucznej tożsamości napisałem 3 kontrargumenty, które mnie przekonują, że to jest bez sensu. Na przykład „Jestem sobą, więc będę wyglądał tak, jak mam ochotę wyglądać”. Dla Ciebie pewnie inne kontrargumenty by pasowały, bo ja mam dość specyficzny sposób myślenia.

Z resztą sam zobacz co napisałem. Pod koniec procesu mogłem sobie wyobrazić, że wychodzę na to przemówienie i nie czuję w swoim ciele ani trochę stresiku. Sama radość z tego że mogę wystąpić i podekscytowanie.

Jak przygotowałem się do przemówienia bez tremy:

18.04 przemówienie na dniach NLP. Jak studiować i się nie stresować – narzędzia NLP w życiu studenta.

1. Jestem trenerem, więc muszę stać prosto, wyglądać dobrze i pokazywać pewność siebie mową ciała.

– Jestem wolny i mogę wyglądać i stać tak jak chcę
– Jestem sobą i moja mowa ciała wypływa ze mnie naturalnie
– Inni ludzie są wolni i mogą mieć taką opinię o moim wyglądzie, jaką zdecydują się mieć. Ta opinia nie świadczy o mnie, bo jest w ich głowie. Jeśli ta opinia jest częścią ich życia, nie zamierzam walczyć z ich naturalnym prawem do przeżywania tej części życia. Po prostu pozwolę sobie być tym elementem wszechświata, który pozwala im doświadczyć oceniania kogoś

2. Jestem profesjonalny i muszę przekazać sprawdzoną i solidną wiedzę w sposób pewny siebie, bo inaczej zjebałem szkolenie

– Jestem głosem Wszechświata i powiem dokładnie to, co każdy uczestnik potrzebuje usłyszeć na daną chwilę
– Powiem to w taki sposób, który jest w 100% zgodny ze mną. Nie ma nic przyjemniejszego, niż szczere wyrażanie siebie, bez żadnych manipulacji ani oczekiwań
– Kocham siebie niezależnie od tego jak poprowadzę. Będę kochał się za to jak poprowadziłem nawet gdyby wszyscy obrzucili mnie kulkami papieru i wyszli po 30 minutach.

3. Jestem najlepszy i poprowadzę to szkolenie lepiej niż ktokolwiek na Dniach NLP

– Porównywanie siebie z innymi jest zabawnie dziecinne i już mnie to nie kręci. Jeśli inni wystąpią lepiej, to na świecie jest więcej dobrych wystąpień. That’s a good thing 🙂
– To kim jestem nie ma żadnej korelacji z tym, jak występuję. Powiedziałbym raczej, że „jestem sobą i poprowadzę to szkolenie tak, jak ja bym je poprowadził”
– To stwierdzenie jest tak bez sensu, że nawet nie mogę wymyślić trzeciego kontrargumentu hehehe

4. Ludzie będą mnie oceniać i pomyślą, że jestem brzydki, gadam głupoty i powinienem w ogóle stąd pójść

– Nie spotkałem ani jednej osoby, która by o mnie, lub kimkolwiek innym, tak szczerze pomyślała. No, chyba że ktoś serio gadał totalne głupoty, ale ja mówię z sensem 😛
– To nie ludzie sobie coś o mnie pomyślą. To ja sobie pomyślę, że ludzie o mnie coś myślą. Chyba że po prostu przestanę się oceniać, a zacznę się kochać.
– Nikt nie wygląda ani nie mówi gorzej ani lepiej. Każdy po prostu wygląda i mówi inaczej. Gdyby był jeden idealny sposób bycia, to byłaby tylko jedna osoba na ten planecie. Jednak jest dużo osób i każdy jest idealny.
– Niektórzy oceniają innych, ale te oceny nie świadczą o innych. Każda ocena jest w umyśle oceniacza i świadczy tylko i wyłącznie o tym, co oceniacz ma w swojej głowie. Co ja poradzę na to, co uczestnicy szkolenia mogą mieć w swojej głowie?

Nie ma już tremy, która mogłaby przemówić w tym notatniku, więc ćwiczenie na dziś zakończone 🙂 Ale będzie fajnie na szkoleniu!

Tak wygląda moja zmiana emocji przed przemówieniem, wystąpieniem publicznym i szkoleniem

Zastanów się jak Ty możesz tą metodą się rozwijać. Moja propozycja to:

 • Zrób to przed randką lub biznesowym spotkaniem, żeby czuć się swobodnie i dzięki temu lepiej wypaść
 • Zrób to przed wystąpieniem żeby nie mieć tremy
 • Zrób to żeby podnieść poczucie własnej wartości, mniej się krytykować, oceniać i od siebie oczekiwać

Zrób to na swój sposób, tak jak Ci podpowiada intuicja! I koniecznie daj mi znać w komentarzu, jeśli zrobiłeś podobne ćwiczenie 🙂

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below
Renata - 30/03/2012 Reply

Podoba mi się to! Dzięki:)

kasia - 14/08/2013 Reply

Mi tez:)

b - 22/09/2013 Reply

GENIALNY artykul. PRZEWSPANIAŁY.

Gabi - 11/04/2014 Reply

Rafal super. Zacznij siebie bardziej kochac. Jak siebie nie kochasz, to nie okazesz milosci innym.
Kazdy ocenia innych wedlug siebie.
Oceniajac innych to tak jakbysmy
mowili o sobie. To my posiadamy takie wady i widzimy je u innych.

Storytelling - 23/02/2015 Reply

W wystąpieniach publicznych bardzo pomocne jest wplatanie krótkich wciągających historii (storytelling). Angażują uwagę słuchaczy, stosuję to od niedawna i bardzo pomaga 🙂

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down