Medytacja – Jak Medytować z Tao Te Ching?

Czytaj dalej, a w 10 minut dowiesz się czym NAPRAWDĘ jest medytacja i jak medytować w sposób, który odpowiada TOBIE.

Możliwe, że siedzenie z zamkniętymi oczami nie jest dla Ciebie. Nie musi być! Pozwól, że Ci wyjaśnię:

Co to jest medytacja?

Na pewno masz swoje skojarzenia z medytacją. Mnich śpiewający mantrę OM. Ktoś siedzący z zamkniętymi oczami, próbując oczyścić swój umysł z myśli.

Jednak czy wiesz, czym naprawdę jest medytacja? Co tak naprawdę jest kwintesencją medytacji?

Każda czynność może być medytacją. Wystarczy, że:

 1. Sprawia, że naprawdę czujesz się lepiej (podwyższa Twoją energetyczną wibrację)
 2. Pozwala Ci odkryć prawdę drzemiącą głęboko w Twoim sercu

Dla niektórych może to faktycznie być siedzenie z zamkniętymi oczami i wyciszanie swoich myśli. Jednak równie dobrze możesz medytować:

 • Bawiąc się ze swoim dzieckiem,
 • Spacerując wśród natury
 • Tańcząc do muzyki
 • Uprawiając seks
 • Czytając tekst, który ma duchową głębię

Widzisz, nie każdy spacer jest medytacją, ale możesz medytować spacerując. Idzie wiosna. Gdy tylko się ociepli, wyjdę na zewnątrz i będę podziwiał kwiaty i drzewa. Patrząc na piękno kwitnących kwiatów, dotykając ich i łącząc się z nimi energetycznie uczę się co to znaczy “być jednością ze wszystkim”. Czuję się wtedy wyśmienicie. Promieniuję miłością i szczęściem.

A obok mnie może przejść gość idący do sklepu po szynkę, paczkę chipsów i chleb. Oboje chodzimy. Ale tylko ja medytuję.

Jak medytować z Tao Te Ching?

Analogicznie, możesz czytać chińską księgę mądrości Tao Te Ching i medytować, lub marnować czas. Samo czytanie tej wyjątkowej księgi nie jest jeszcze medytacją i w żaden sposób nie wpływa pozytywnie na Twoje życie.

Co więc zrobić, żeby czytanie Tao Te Ching przynosiło Ci tyle radości, co mi? Co zrobić, żeby zagłębianie się w ten tekst pozwalało Ci zrozumieć siebie i świat, w którym żyjesz? Co zrobić, żeby Twój czas spędzony z Tao Te Ching faktycznie był medytacją?

Podczas czytania odkrywaj głęboką prawdę, którą ta księga opisuje. Zrobisz to poprzez ODCZUWANIE tego, o czym czytasz.

Nie chodzi o to, żebyś logicznie rozkminiał w swojej głowie, o co autorowi chodziło. To nie jest analiza wiersza z lekcji języka polskiego.

Patrz poza słowa. Patrz na to, na co te słowa wskazują.  Lao Tzu odkrył w swoim sercu głębokie prawdy na temat świata. Opisał je słowami. Twoje zadanie polega na tym, abyś za pomocą słów dotarł do tych samych prawd, które Lao Tzu odkrył.

Pierwsze cztery wersy Tao Te Ching właśnie o tym mówią:

Tao, o którym można powiedzieć
Nie jest wiecznym Tao
Imię które może być wypowiedziane
Nie jest wiecznym Imieniem.

Nie chodzi o słowa, tylko o wieczne idee kryjące się za słowami.  Zobacz fragment z drugiego rozdziału:

Gdy nazywasz pewne rzeczy pięknymi,
Inne rzeczy czynisz dla siebie brzydkimi.
Gdy nazywasz pewne rzeczy dobrymi,
Inne rzeczy czynisz złymi.

Brzmi logicznie, prawda? Jak coś jest piękne, to coś innego musi być brzydkie. Jak coś jest dobre, to coś innego musi być złe. Nie wystarczy jednak, żebyś przeczytał słowa, zrozumiał je i czytał dalej. Medytując nad nimi zajrzyj wgląb siebie: czego te słowa uczą CIEBIE?

Ja czytając je zrozumiałem, jak piękne może być życie, gdy nikogo ani niczego nie oceniam. Jak piękne mogą być wszystkie wydarzenia, rzeczy, ludzie, gdy zdejmę z nich “przymiotniki, które im przykleiłem”. Gdybym przestał oceniać ludzi jako brzydkich, lub ładnych, dobrych i złych… Samo myślenie o tym, jak by to było żyć bez oceniania, przywołuje uśmiech na moją twarz. Moje serce się otwiera.

Przez resztę dnia obserwowałem swoje myśli. Gdy tylko zacząłem kogoś lub coś oceniać, przypominałem sobie o tym rozdziale Tao Te Ching. W ten właśnie sposób moje życie się wzbogaciło dzięki tej książce.

Tak właśnie chciałbym, żebyś Ty się rozwijał czytając. Taki właśnie rozwojowy dar chcę Ci podarować pisząc polskie tłumaczenie Tao Te Ching. Zdobądź je za darmo tutaj »

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below
Maciej - 14/05/2013 Reply

Bardzo Ci Rafale dziękuje.
Życzę Ci wspaniałego dnia..! Każdego dnia!

Ania - 09/09/2013 Reply

Kładę czasem głowę na brzuchu mojego śpiącego kota. Czuję jego wnętrze wibrujące życiem i jednocześnie niezwykły spokój, ciszę, z która jest jakby tłem dla bicia serca, dla całej orkiestry dźwięków, których nawet mruczenie nie jest w stanie zagłuszyć. 🙂 dzięki temu wiem, że wcale nie trzeba zatracić się w ciągłym działaniu, żeby poczuć w sobie istotę życia.
To chyba medytacja. 🙂

Radości na co dzień-
Ania

Jola i Grzegorz - 04/05/2014 Reply

Witaj.
Dziękujemy Rafał za to, że zagościłeś w naszym życiu i doświadczeniu. Wpisałem w google frazę: „rzeczywistości równoległe” i wyświetlił mi się Twój artykuł. Przeczytaliśmy go, a potem następne i następne i … Tao Te Ching jest inspirujące i skłaniające do refleksji. Spotykaliśmy Tao wcześniej we fragmentach, od Ciebie otrzymamy całość. Dzięki. Jesteśmy na tej ścieżce już od dłuższego czasu (OBOJE I RAZEM ) i tematy, które poruszasz są nam bardzo bliskie i wiemy o czym piszesz. Twój sposób pisania i przekazywania wiedzy i praktyki są świetne. Jola w czasie ćwiczenia USŁYSZAŁA ENERGIĘ jako szum fal morskich. Odczuwamy od Ciebie ciepłą, przyjazną energię. W Twoich opisach/artykułach znaleźliśmy inne spojrzenie na sprawy już nam znane, a również przećwiczone przez nas praktycznie (np odczuwanie energii). Tak trzymaj Rafał!!! Działaj, pisz, ucz, inspiruj… Pozdrawiamy cieplutko! Jola i Grzegorz

Beata - 03/09/2014 Reply

Witaj Rafal,
Bardzo dziekuje za pierwsze 4 czesci ksiazki.
Wyslalam je po przeczytaniu moim dzieciom
i bratu,Z wielka ochota ,czekam na nastepne .
Jeszcze raz dzieki ,serdeczne pozdrowienia.
Beata.

kwiatek - 15/11/2014 Reply

Dziekuje bardzo dziekuje za to ze probujesz ludzi obudzic ze snu glebokiego. Oni jeszcze nawet niewiedza ze spia. A my ktorzy lekko sie obudzilismy jestesmy z toba i wiemy oczym piszesz. Probowalam rozmawiac na tem temay z moja curka i delikatmie podsuna temat duchowosc. Z kytykowala mnie mowica ze na stare lata przeszlam do jakiej sekty. Dziekuje jeszcze raz za to ze robisz tak duzo dla ludzi czensto bende tu zaglondac. Pozdrawiam

elektroosmoza - 14/12/2014 Reply

Fajne spojrzenie na kwestię, każdy winien rozczytać także zapoznać
się z tematem.

Dominika - 12/08/2017 Reply

Jestem niezmiernie wdzięczna za to, że Cię poznałam. Nawet nie wiesz jak mi pomogłeś,
jak bardzo zmieniam się każdego dnia dzięki Tobie, Jak z każdym dniem jestem szczęśliwsza niż byłam. Uczę się zauważać rzeczy których dotąd nie widziałam bo potrafię się z nich cieszyć i doceniać, że mogę w nich uczestniczyć, dzisiaj cieszę się tym co mam cieszę się że żyję. Nie ma słów, które określą moją radość i wdzięczność i Bogu, że mną pokierował na Twoje strony, Tobie za tak wielką ofiarność.
Dominika

MikołajSS - 07/10/2017 Reply

Jeśli ktoś interesuje się tym światem, do którego wracamy po naszym kolejnym wcieleniu to polecam „Wędrówka Dusz” Michaela Newtona.

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down