Masochizm – czy jesteś masochistą i lubisz ból?

Dziś zadam Ci kilka dziwnych i być może bardzo otwierających oczy pytań.

Czy jesteś masochistą? Czy dążysz do tego aby odczuwać fizyczny lub emocjonalny ból? Czy dążysz do tego aby sobie ten ból sprawić?

To bardzo ważne pytania.

Dorastamy w Chrześcijańskim kraju, gdzie bycie męczennikiem, ogromne cierpienie, jest uznawane za szlachetne i godne podziwu.

Dorastamy w kulturze, w której szczęśliwe i pełne energii dzieci denerwują marudzących rodziców swoim entuzjazmem i są karane za czucie się dobrze.

Natomiast dzieciom ze stłuczonym kolanem natychmiast okazuje się miłość i wsparcie.

Czy potrzebujesz odczuwać ból aby inni ludzie Cię szanowali, kochali lub wspierali?

Dorastasz w społeczeństwie gdzie bardzo popularnym powiedzeniem jest „Co mnie nie zabije to mnie wzmocni!”.

Niektórzy ludzie biorą sobie to powiedzenie do serca trochę za bardzo. Starają się doświadczyć jak najwięcej bólu w swoim życiu aby całkowicie się na niego znieczulić.

W tym procesie jednak znieczulają się przy okazji na wszystko to, co pozytywne. Nie wspominając już o tym, że nie wiedzą kiedy przestać i ostatecznie całe życie spędzają w cierpieniu.

Czy dążysz do tego aby odczuwać ból aby się wzmocnić?

Jedną z naszych bazowych potrzeb jest potrzeba bezpieczeństwa płynąca z pewności tego, co się wydarzy.

Dla zdrowego emocjonalnie człowieka jest to pewność, że możesz uniknąć bólu i osiągnąć przyjemność.

Osoby regularnie ranione emocjonalnie mogą jednak zatracić nadzieję na to, że kiedykolwiek mogą osiągnąć przyjemność. Jedyną pewność mogą czerpać ze znajomego, regularnie pojawaiającego się bólu.

Wybierają więc znany ból, bo czują się z nim bezpieczniej, niż by się czuli starając się o coś lepszego, ruszając w nieznane.

Czy wybierasz znajomy ból, bo przestałeś wierzyć, że możesz zapewnić sobie coś pozytywnego?

Jeśli z jakiegoś powodu faktycznie stałeś się fizycznym lub emocjonalnym masochistą, mam nadzieję, że to Danie dla Duszy otwarło Ci oczy na to, że potrzebujesz nad tym popracować.

Moim celem tutaj było to, abyś zajrzał w ciemniejsze zakątki swojego umysłu i zobaczył, czy siedzi tam w Tobie coś, nad czym chciałbyś popracować.

Teraz bardzo ważne jest, abyś to zmienił!

Pierwszy krok: Jeśli masz z tym problem, to przyznaj się sobie, że go masz.

Drugi krok: zrozum, że ten problem do tej pory był najlepszym pomysłem, jaki miałeś na radzenie sobie w swojej sytuacji.

Trzeci krok: zdecyduj, że chcesz się czuć dobrze, więc wymyślisz teraz coś lepszego, niż do tej pory miałeś.

Czwarty krok: wymyśl coś lepszego. Zacznij czuć się dobrze tylko dlatego, że to wolisz od bólu. Przestań robić to, co zadawało Ci ból i w zamian spraw sobie przyjemność.

Wiem, będzie to z początku może się wydawać trochę dziwne i to oznacza, że właśnie robisz postępy i wkraczasz na nowe, przyjemniejsze terytorium w swoim życiu. Idź wtedy dalej!

Piąty krok: rób dalej to, co działa lepiej!

Jak zawsze, możesz się zgłosić tutaj i chętnie Ci pomogę przezwyciężyć swój fizyczny lub emocjonalny masochizm i otworzyć się na to co przyjemne i pozytywne:

https://rafaldudek.pl/life-coaching

Powodzenia!

PS Ten tekst jest częścią Dania dla Duszy – darmowego newslettera, w którym znajdziesz ponad 100 tak inspirujących tekstów. Zdobądź je za darmo tylko tutaj:

Danie Dla Duszy

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

  • check
    Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
  • check
    Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
  • check
    Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down