Jak uleczyć złamane serce 1. Co to jest złamane serce?

Złamane serce staje się coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie. W społeczeństwie, gdzie to ludzie a nie ich rodzice decydują w związkach można powiedzieć, że mamy emocjonalną epidemię złamanych serc.

Kiedyś to było proste – rodzice mówią, że on i ona, ślub i załatwione. Teraz „on i ona” muszą oboje chcieć być razem, żeby powstał związek. A co jeśli „on” bardzo chce, ale „ona nie chce? Albo na odwrót? Wtedy ta chcąca osoba może mieć złamane serce.

A czym jest ten problem metaforycznie nazwany „złamanym sercem”?

Hasłem złamane serce określa się multum emocjonalnych problemów, które wynikają z nieudanego związku. Przede wszystkim sam związek może być „nieudany” na wiele sposobów:

 • Jedna osoba nie chce być z drugą i odrzuca jej zaloty
 • Jedna osoba porzuca drugą, zrywając związek
 • Jedna osoba zdradza drugą z kimś innym
 • Jedna osoba zakochuje się po cichu w drugiej i nigdy nie ma odwagi do niej podejść
 • Jedna osoba zakochuje się w hamburgerach z McDonaldu, a następnie dowiaduje się, że tamtejszy kotlet zawiera w sobie maksimum 10% mięsa

Wszystko to powoduje przeróżne problemy emocjonalne, które są wkładane do jednego worka zwanego złamanym sercem:

 • Tęsknota za drugą osobą
 • Nienawiść do kochanka drugiej osoby
 • Poczucie odrzucenia
 • Bezsilność

Cały ten różnorodny wachlarz problemów nazywa się złamanym sercem, ponieważ związany jest z nieudanym związkiem. W następnych wpisach nauczę Cię jak pomóc sobie i przyjaciołom ze złamanym sercem.

Żeby jednak pomoc była skuteczna, musisz zrozumieć, że złamane serce może oznaczać wiele rzeczy. Przyjrzyj się swoim emocjom i określ dokładnie co czujesz. Czy jest to smutek? Żal? Brak motywacji? Gniew?

Samo to pomoże Ci pójść w życiu dalej.

Jeśli uświadomisz sobie, że Twoje złamane serce jest brakiem motywacji, to już wiesz, że rozwiązanie leży w znalezieniu sobie czegoś pasjonującego w życiu. To jest dość częsta sytuacja – para razem pracowała, uprawiała razem wszystkie hobby. Teraz gdy drugiej osoby nie ma – wszystko przestaje mieć sens, nic nie motywuje. Nic się nie chce robić. Znajdź sobie nowe hobby, nowe pasje, lub nową osobę z którą to wszystko zrobisz i problem z głowy 😉

Natomiast jeśli czujesz gniew wobec drugiej osoby, zrozum tą emocję głębiej. Czy masz pretensję do drugiej osoby, że czegoś Ci nie dała, albo że Cię opuściła? Popracuj nad tym, żeby zaakceptować wolność wyboru drugiej osoby. Zrozum, że każdy wybiera to, co dla niego najlepsze. Jeśli ta osoba nie chciała Ci czegoś dać, to najwyraźniej nie chciała. Nie ma żadnego odgórnego obowiązku dawania Ci miłości, wsparcia, lub bliskości.

Zrozum jak ta sama sytuacja wyglądała z perspektywy osoby, na którą się gniewasz. Wyobraź sobie, jak to jest być tą osobą. Zrozum dlaczego podjęła takie a nie inne decyzje. To jest klucz do przebaczenia. A przebaczenie jest kluczem do Twojej wolności emocjonalnej, wyleczenia złamanego serca i dalszej radości z życia.

Natomiast na smutek najlepszym lekarstwem jest ruch, działanie, akcja. Daj się wyciągnąć na imprezę. Poznaj kogoś. Zacznij ćwiczyć fizycznie. Działaj w kierunku jakiegoś celu. Wiem że z początku trudno jest odkleić smutny tyłek od fotela, ale dasz radę J Ruch to najlepsze antidotum na depresję!

To dopiero początek, w następnym artykule poznasz 5 szybkich sposobów na złamane serce!

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Leave a Comment:

1 comment
hell says 20/01/2017

Duże uproszczenie, choć jesteśmy w sumie prości. Taki smutek może trwać latami. Szczególnie gdy relacja była między współpracownikami. Kiedy tę drugą osobę się widzi, nawet rozmawia i pomaga. A gdzieś tkwi świadomość, że nie było się dość dobrym dla kogoś. I można z tym żyć i żyć i to nigdy nie minie. Oczywiście , że na twarzy jest uśmiech, bo tego człowieka mimo złamanego serca dalej się lubi. Bo się go rozumie i szanuje. Tylko siebie nie można szanować, do siebie czuję się jakby pogardę, takie nic, co nie było nic warte. Bo już jest inna, młodsza i ładniejsza i to ona jest ta wyjątkowa. Inni mężczyźni? Budzą co najmniej niechęć. Po co. Żaden nie jest nim. I na pewno wszyscy kłamią, bo to widac jak okłamuja inne, nagle wzrok sie wyostrza. I widać co wcześniej nie było widoczne. Najlepiej być samemu. I bron boże nie marzyć, marzenia osłabiają. Człowiek powinien byc jak lód. Wtedy jest bezpieczny i nie widac po nim cierpienia, więc on też nic nie zobaczy i nik nic nie zobaczy.

Reply
Add Your Reply

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down