Jak powrócić do czystej radości z życia na skraju wypalenia zawodowego?

To moje świeże odkrycie z przed kilku dni i nie mogę się doczekać, żeby się z Tobą nim podzielić.

Tydzień temu miałem masę motywacji do tworzenia tekstów na bloga – ciągle pisałem jakieś posty i artykuły. A potem, z dnia na dzień, coś się zmieniło i ta motywacja zniknęła. Zaczęły mnie nachodzić myśli, że tworzenie tego bloga jest bez sensu, że to tylko praca, na której nic nie zarabiam.

Zaraz, zaraz, zaraz… PRACA?! – pomyślałem, hamując swoje myśli. – Jaka praca? Stworzyłem tego bloga jako hobby, czysto dla przyjemności płynącej z pisania, a nie, żeby poświęcać swoją przyjemność dla jakichś zewnętrznych rezultatów!


Zrozumiałem wtedy, skąd się bierze to mini wypalenie zawodowe. Gdy zobaczyłem 40 odwiedzin dziennie na blogu, zacząłem podświadomie myśleć, że może jednak będzie z tego biznes i kasa. Zacząłem więc postrzegać pisanie w kategoriach „pracy za kasę” i „obowiązku wobec czytelników, którzy oczekują nowych tekstów”.

Robiłem dokładnie tą samą czynność – pisanie tekstów rozwojowych i nagrywanie audio. Jednak robiłem to z innej energii – już nie dla radości i zabawy, ale dla kasy i spełnienia obowiązku. Oczywiście, że przy takiej zmianie motywację szlag trafił.

Jak z wypalenia zawodowego wróciłem do pracy, która daje mi radość?

Ty też możesz robić dokładnie te same czynności w pracy, ale jeśli zaczniesz je robić z innej energii, to staną się zabawne i motywujące. Oto jak wróciłem do niepohamowanej pasji i inspiracji do tworzenia bloga:

Za każdym razem jak zabieram się do pisania, zadawaję sobie pytanie „po co ja to robię?”.

Czasem odpowiedź brzmi „Dla czystej radości z życia i tworzenia” – wtedy mi się chce pisać i teksty swobodnie ze mnie wypływają. Tak jak teraz 🙂

A czasem łapałem się na tym, że zmuszam się do pisania na siłę. Odpowiedzi padały „Bo powinienem coś opublikować na blogu” albo „Dzisiaj prawie nic nie pracowałem i czas żebym zrobił coś praktycznego”. Takie odpowiedzi gwarantowały, że pisanie szło jak po grudzie. Na dłuższą metę, gdybym pracował z takiej przymusowej motywacji, zaserwowałbym sobie wypalenie zawodowe. Po prostu przestałbym pisać, bo szło by mi to ciężko i na siłę.

Natomiast gdy podążam za inspiracją i radością z życia, to piszę idealne teksty w idealnym momencie. O dziwo, gdy przestałem się zmuszać do pracy na siłę, to przez kilka dni prawie nic nie pracowałem, a potem zacząłem pracować częściej i więcej!

Czy to nie oczywiste? Przecież nikt nie lubi być zmuszany do pracy. Sekret pracy z pasją nie leży w zmianie zawodu! Wystarczy, że zmienisz swoje nastawienie do tego, co robisz teraz.

Zanim zabierzesz się do pracy, zapytaj siebie „Po co ja to robię?” i odpowiedz sobie szczerze. Jeśli Twoja odpowiedź jest w kategorii „bo muszę” to znaczy, że jesteś zniewolony i na drodze do wypalenia zawodowego. A jeśli szczerze odpowiesz sobie „bo mam na to ochotę” – radość z życia gwarantowana!

Jeśli zależy Ci na tym, żeby być w życiu szczęśliwy, to pracuj jako wolny człowiek. Pracuj, bo wybierasz robić właśnie to, bo jest to najbardziej ekscytującą zabawą ze wszystkiego, co mógłbyś teraz robić.

Hej, mam zainstalowane i  gotowe do włączenia gry komputerowe, które absolutnie uwielbiam! Dlaczego siedzę tutaj i piszę dla 40tu osób dziennie? Hmmm :- ) Praca też może być fajna! Ale tylko, jeśli podążasz za inspiracją…

Czytaj więcej tutaj jeśli interesuje Cię temat wypalenia zawodowego!

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below
Natalia - 29/01/2015 Reply

Witam, jestem w trakcie analizowania Twoich „przemyśleń życiowych”…. Zastanawiam się, czy to z poczucia nudy piszesz o Tym, czy też szukasz właśnie odpowiedzi o sens życia… Zainspirowało mnie to, aczkolwiek nie do końca wiem co zrobić w tym kierunku..
Pozdrawiam Natalia.

  Rafał Dudek - 30/01/2015 Reply

  pisałem o tym bo znalazłem właśnie odpowiedzi o sens życi

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down