Podziel się tym ze znajomymi na Facebooku!

Jak być szczęśliwym i czerpać radość z każdej chwili życia?

Ostatnio dużo gram w Dawn of War 2 – niezwykle złożoną i wciągającą strategię. Moja ksywa w grze to JoyfulSpirit, czyli tłumacząc na polski RadosnaDusza.

Jeden z przeciwników zapytał się mnie dzisiaj „dlaczego jesteś taki radosny?”, na co odpisałem „czy potrzebuję powodu?”. To mnie zainspirowało do napisania artykułu o tym jak cieszyć się bez powodu. Jak być RadosnąDuszą 🙂

Wielu ludziom wydaje się, że potrzebują powodu, aby się cieszyć. „Jak będę miał nowy, szybki komputer, to wreszcie będę szczęśliwy”.

Zrozum jednak, że komputer jest tylko wymówką, którą sobie dajesz żeby być szczęśliwym. Karmisz swój logiczny umysł powodem „mam komputer”, żeby cieszenie się miało logiczne uzasadnienie. Wtedy Twój logiczny umysł pozwoli Ci być szczęśliwym, bo będzie to racjonalne i sensowne.

Możesz jednak ominąć cały ten racjonalny mechanizm i cieszyć się bez powodu już teraz. Wystarczy, że podejmiesz decyzję:

Od teraz moje emocje są nielogiczne. Mogę się czuć dobrze bez powodu. Cieszę się, bo tak decyduję się czuć. A skąd będę czerpał swoją radość? Z przeżywania każdej chwili w pełni!

Zdecyduj, że od teraz będziesz czerpał radość z każdej chwili życia i od razu zacznij działać w zgodzie z tą decyzją. Pamiętając, że Twój umysł szuka logicznych przyczyn dobrego samopoczucia. Możesz nakarmić go byle jakim powodem do szczęścia.

Ciesz się tym, że masz ręce i nogi. Ciesz się, że niebo jest przepięknie niebieskie a trawa przepięknie zielona. Ciesz się tym, że masz kontakt z tymi ludźmi, z którymi go masz. Powód się znajdzie. Może być byle jaki.

Po prostu pamiętaj, że decydujesz czuć się dobrze i znajdujesz byle jaki powód, aby Twój logiczny umysł się nie buntował.

Szybko zobaczysz, że małe rzeczy potrafią przynosić Ci mnóstwo radości. Wystarczy, że rozluźnisz swoje sztywne, logiczne myślenie i otworzysz swoje serce na radość bez powodu.

Pomoże Ci w tym 3 misje, na które teraz Cię wysyłam. Spełnij te misje jak najszybciej. Dzięki nim zrozumiesz, że możesz czerpać radość z każdej, nawet najbanalniejszej chwili życia. Zmienisz swoje przekonania na temat bycia szczęśliwym poprzez działanie.

W ciągu tygodnia, wszystkie misje muszą zostać zakończone sukcesem. Zrozumiano? Ok! 🙂

Misja 1. Rozkoszuj się przeciętną pogodą

Wybierz taką pogodę, która jest znośna, ale nie bardzo piękna.  Wyjdź na zewnątrz. Idź na spacer albo usiądź na ławce na świeżym powietrzu. Przez 15 minut ciesz się pogodą.

Jeśli w Twojej głowie zacznie pojawiać się jakiś głos mówiący „Łee to bez sensu, idę do domu!”, zignoruj ten głos! Miej ze sobą zegarek i odmierz minimum 15 minut cieszenia się przeciętną pogodą.

A w jaki sposób się cieszyć?

Oddychaj głęboko i poczuj jak świeże powietrze odżywia Twoje ciało.

Patrz na przepiękne niebieskie niebo i chmury oświetlane słońcem. Podziękuj w myślach niebu za to, że jest takie cudownie niebieskie i słońcu za to, że jest tak przyjemnie ciepłe.

Zamknij oczy i rozkoszuj się tym, jak wiatr delikatnie muska Twoje ciało. Rozluźnij się i pozwól sobie uginać się lekko na wietrze.

Zrób co najmniej te trzy rzeczy i znajdź więcej swoich własnych sposobów cieszenia się tą chwilą. Rozkoszuj się przeciętną pogodą co najmniej 15 minut. Zrób to, a zacznie do Ciebie docierać, że można cieszyć się czymś tak banalnym jak pogoda.

Misja 2. Rozkoszuj się jedzeniem przeciętnego posiłku

To Cię porządnie uświadomi, że faktycznie możesz być Radosną Duszą bez powodu. Weź jakiś przeciętny posiłek ze swojego codziennego życia, np. obiad albo śniadanie i się nim rozkoszuj.

Być może zwykle jesz w pośpiechu, gadając z kimś, lub siedząc przed telewizorem. Tym razem, na potrzeby misji, wyłącz WSZELKIE rozpraszacze. Nie gadaj z nikim. Wyłącz tv i komputer.

Przed jedzeniem weź trzy głębokie oddechy i usiądź wygodnie. Następnie zacznij jeść. Gryząc każdy kęs, zamykaj oczy i rozkoszuj się smakiem. Skup się w pełni na tym jak ten smak wypełnia Twoje usta. Gdy już połkniesz, poczuj jak to jedzenie odżywia Twoje ciało i dodaje mu energii.

Zjedz w taki sposób – powoli i bez pośpiechu. Zobaczysz, jedzenie obiadu może być niesamowitym doznaniem 🙂

Misja 3. Rozkoszuj się przeciętną rozmową z przeciętną osobą

Rozkoszować się przeciętną rozmową? To dopiero wymysł!

Zwykle pewnie nie czerpiesz zbyt wiele radości z codziennego kontaktu z innymi ludźmi. Czasem zamiast słuchać co mówią, oceniasz to albo zastanawiasz się co za chwilę powiedzieć. A gdy już mówisz, walisz z automatu zamiast angażować się w pełni w rozmowę. Twoje słowa płyną z zaprogramowanego umysłu, a nie z serca i duszy.

Rozmowa potrafi mieć w sobie niesamowitą magię. Pytanie jednak: czy chcesz tą magię odkryć?

Ta trzecia misja może Ci zająć trochę czasu. Ma w sobie głębię, którą będziesz odkrywał coraz bardziej i bardziej. Oto co jest Twoim zadaniem podczas następnej przeciętnej rozmowy, np. przy śniadaniu z rodzicami, z koleżanką w pracy lub w innym codziennym kontekście:

Gdy ta osoba do Ciebie mówi, przestań myśleć i zacznij słuchać. Otwórz się w pełni: nie tylko na werbalną treść, ale też na przekazywane emocje i intencje tej osoby. Zrozum tą osobę w pełni. Doświadcz tego, co chce Ci przekazać.

Natomiast jeśli Ty coś mówisz, to nie odpowiadaj z automatu, tym co po raz setny komuś powtarzasz. Bądź świadomy swoich słów.  Bądź wkręcony w to, co mówisz. Mów z serca. Wyrażaj siebie nie tylko słowami, ale też gestami, mimiką, emocjami.

Zobacz jak mówi Bruce Lee w tym wywiadzie. Dokładnie takie mówienie mam na myśli. Wywiad jest po angielsku, co pomoże Ci się skupić na sposobie mówienia bardziej niż na treści:

Najlepiej ćwiczyć to w banalnych, codziennych kontekstach. Dlaczego? Bo masz tych kontekstów bardzo dużo. Poza tym, takie ćwiczenie uczy Cię, że każda rozmowa Twojego życia jest wyjątkowa i ciekawa. Wystarczy, że będziesz się tą rozmową cieszył.

Właściwie, to każda chwila Twojego życia jest wyjątkowa i ciekawa. Ciesz się nielogicznie i bez powodu!

Jasne, czasem o tym zapomnisz i będziesz się nudzić na przystanku zamiast cieszyć się chwilą. Jednak coraz częściej będziesz sobie przypominał o tym, że możesz się cieszyć właśnie tą chwilą, która teraz jest.

Dzięki temu Twoje życie będzie dużo bardziej barwne i ciekawe. No powiedz – czy nie chciałbyś mieć bardziej barwnego i ciekawego życia? Zacznij TERAZ!

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Zostaw Komentarz:

6 comments
Napisz odpowiedź

5 minut inspiracji i motywacji wzbogaci Twój każdy dzień!

Zapisz się po biuletyn "Danie Dla Duszy" aby codziennie otrzymywać inspirujące artykuły, które poprawią Twoje samopoczucie i zapewni ciągły rozwój!

  • Energia Chi
  • Starożytna mądrość
  • Rozwój osobisty
  • Rozwój duchowy
  • Sekret bezwarunkowego szczęścia
  • Prawo Przyciągania

Na jaki email chcesz otrzymywać codzienną inspirację: