Skąd się w dzieciach bierze tyle energii do życia i zabawy?

Kilka razy w miesiącu odwiedzam swoich przyjaciół, Kasię i Artura w ich domu. Mają przepiękną 5-cioletnią Olgę, która ciągle zaciąga mnie do zabawy. Dosłownie – ciągnie mnie za rękę i w drugą rękę wkłada pluszowego pieska 🙂

Ostatniej soboty Olga przerosła samą siebie. Wstała o 9 rano i zaczęła skakać, tańczyć, śpiewać, bawić się i wariować. Wymęczyła Kasię do granic wytrzymałości, wymęczyła mnie i zabrała się ostro za Artura. A ja siedziałem w drugim pokoju łapiąc oddech i myśląc sobie „skąd ona ma tyle energii?

Czy ona je więcej niż my? Wręcz przeciwnie – zjada dużo mniej kalorii. A może po prostu nie patrzy na zmęczenie bo jest zbyt zajęta zabawą? Być może. Ale ja patrzę na nią i szukam w niej oznak zmęczenia i nie mogę ich znaleźć. Skąd ona bierze tyle energii na co dzień?

Trzy teorie mają dla mnie sens:

1. Dzieci nie marnują energii do działania na wewnętrzne konflikty

Zamiast myśleć „co Olga ma takiego czego ja nie mam” zapytałem odwrotnie:

Co mają dorośli takiego, czego nie mają dzieci?

Odpowiedź brzmi: konflikty wewnętrzne!

Dziecko nie ma dylematów: zrobić to, czy tamto. Robi to, na co ma ochotę. To, do czego czuje największą inspirację. Ta inspiracja uskrzydla Olgę do biegania, skakania, śpiewania i tańczenia.

A co robią dorośli? Zamiast po prostu iść za swoją inspiracją, są wewnętrznie rozdarci. Z jednej strony chcieliby popłynąć za swoją inspiracją, ale z drugiej strony to nie wypada, a z trzeciej co sobie inni pomyślą, z czwartej strony powinniśmy przecież logicznie przemyśleć to co robimy, a z piątej strony…

Dziecko idzie tylko w jedną stronę! Dlatego zawsze zajdzie dalej, niż dorośli 🙂

Ilu znasz ludzi, którzy wracają wycieńczeni z pracy, której nie znoszą? Gwarantuję Ci, że wewnętrzne konflikty męczą ich bardziej, niż sama praca. Robią coś, jednocześnie na to narzekając. Nie chce im się, ale się zmuszają. Część ich energii płynie w jedną stronę, a druga część energii walczy żeby płynąć w drugą stronę.

Te energie ze sobą walczą i to, co zostaje, to tylko szczątki Twoich możliwości. Pomyśl jaki miałbyś power, gdybyś się w 100% zaangażował w pracę bez żadnych wątpliwości, że to właśnie chcesz robić.

W tej serii artykułów nauczę Cię, jak podążać za tą dziecięcą inspiracją w dojrzały i odpowiedzialny sposób:

Ty TEŻ odkryjesz radość z życia – jak podążać za swoją pasją

2. Dzieci nie dodają gazu z zaciągniętym ręcznym hamulcem.

Jeśli chociaż raz ruszyłeś samochodem zapominając zdjąć ręczny hamulec, wiesz co mam na myśli. Silnik pracuje ostro, ale auto ledwo rusza. Konflikt wewnętrzny 🙂 Chcesz ruszyć i jednocześnie się powstrzymujesz.

Takim ręcznym hamulcem Twojego życia jest wewnętrzna krytyka.

Obserwuj swoje myśli w ciągu dnia. Ile razy wypominasz sobie coś co zrobiłeś i krytykujesz się za to? Jak często robisz coś jednocześnie krytykując to w głowie?

Ja najczęściej przyłapuję się na krytykowaniu komputera, gdy coś przestaje działać. „Pieprzony net, zawsze znika, gdy najbardziej jest potrzebny„.

Taka krytyka kosztuje mnie energię. Mój umysł, moje emocje i moje ciało buntują się przeciwko rzeczywistości. Umysł, bo krytykuję w myślach. Emocje, bo się wtedy stresuję i denerwuję. Ciało, bo mięśnie się spinają.

Niedziałający Internet to rzeczywistość. Buntując się przeciwko rzeczywistości daleko nie zajdę, bo tracę energię na bezsilny bunt. Jedynie płynąc z rzeczywistością, akceptując to, co jest, mogę skierować całą swoją energię na działanie i cieszenie się życiem.

Dlatego właśnie pozbywam się wewnętrznej krytyki metodą, której nauczysz się w tym śmiesznym wideo:

Samoocena ponad sufit: jak pozbyć się samokrytyki?

3. Olga czerpie swoją energię do zabawy z duszy a nie z ciała

Zapytaj przeciętnego gościa „co to znaczy mieć dużo energii do działania?” a powie Ci coś o:

 • motywacji do działania
 • jedzeniu odpowiedniej ilości kalorii
 • dobrym śnie, 8 godzin dziennie

Jednak ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich ciało jest zasilane nie tylko kaloriami spalanymi w układzie pokarmowym. Energia życiowa (elektromagnetyczne wibracje o wysokich częstotliwościach) cały czas krąży wokół Twojego ciała i wewnątrz niego. Masz w sobie 7 czakr – magazynów energii. Masz system meridianów zasilających Twoje organy wewnętrzne. Masz masę systemów energetycznych, które wspierają działanie Twojego ciała.

Jeśli praca tych systemów jest zaburzona, odczuwasz spadek koncentracji i energii do działania. Na szczęście nie musisz być szamanem w dżungli ani wschodnim mistrzem uzdrawiania żeby przywrócić sobie równowagę energetyczną. Zobacz, w tym wideo nauczę Cię pięciu prostych ćwiczeń polecanych przez Donnę Eden, światowy autorytet w dziedzinie medycyny energetycznej:

5 Ćwiczeń Na Wzmocnienie Energii Chi Ciała

Te ćwiczenia wyrównają Twoją energię i przywrócą jej naturalny bieg. Rób je kilka razy dziennie, a dostaniesz takie doładowanie energetyczne, że głowa mała =)

Czy dorośli też mogą mieć tyle energii do działania, np. w pracy?

Jestem mocno przekonany, że każdy człowiek został stworzony do tego, żeby mieć tyle energii. Nie trzeba się tego uczyć. Powiem więcej – nauczyliśmy się blokować i rozpraszać swoją energię. Wystarczy, że oduczysz się nawyków odbierających Ci energię , a moc będzie z Tobą 🙂

Odkrywam i eksperymentuję jak to zrobić. Dam Ci znać, gdy będę miał więcej 🙂

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down