Assign a 'primary' menu

Empatia – jak być empatycznym aby inni Cię nie wykorzystywali?

Empatia to umiejętność współodczuwania: postawienia się w sytuacji drugiej osoby i odczuwania tego, co ona. Osoby empatyczne są bardziej świadome potrzeb innych ludzi i potrafią lepiej pomagać.

Skąd jednak bierze się powiedzenie  „jak chcesz mieć miękkie serce to musisz mieć twardy tyłek” i ile jest w tym prawdy?

To powiedzenie zakłada, że jeśli masz miękkie serce do ludzi to Cię skrzywdzą i wykorzystają.

Czy można mieć empatyczne serce i jednocześnie nie potrzebować twardego tyłka? Jak?

Osoby empatyczne, wrażliwe na potrzeby innych ludzi, często popełniają jeden błąd.

Wystarczy, że unikniesz tego błędu, a możesz być empatyczną osobą o „dobrym sercu” i nie będziesz potrzebować twardego tyłka.

Błąd bierze się stąd, że empatyczne osoby dorastając potrafiły bardzo dobrze dbać o innych i były bardzo pomocne.

Za tą „pomocność” były więc chwalone i nagradzane przez rodziców i nauczycieli.

Problem jednak w tym, że wiele takich pomocnych osób uzależnia wtedy swoje poczucie własnej wartości od tego, że wszystkim pomogli.

Na tym polega ich błąd! Przestają dbać o swoje potrzeby, przestają komukolwiek odmawiać. Nie spoczną dopóki każdy wokół nie jest szczęśliwy i zadbany.

Z osoby empatycznej i pomocnej zamieniają się w męczennika, tak zapatrzonego w potrzeby innych, że zapomina o swoich własnych.

Wcale nie pomaga fakt, że chrześcijaństwo takie chore podejście chwali i uznaje za szlachetne, produkując masę ludzi nieszczęśliwych i męczących się w swoim życiu.

Jeśli jesteś osobą pomocną i empatyczną, przyjrzyj się sobie dobrze. Czy popełniasz ten błąd? Czy w swojej „szlachetnej misji” pomagania innym zapomniałeś o tym aby dbać o siebie, stawiać ludziom granice i siebie szanować?

Być może nigdy nawet sobie nie ukształtowałeś tych umiejętności?

Bo tak, to są umiejętności. Jeśli stwierdzasz „nie umiem odmawiać” albo „nie umiem być szczęśliwy dopóki nie pomogę wszystkim wokół” to się naucz! Twój trening zaczyna się teraz!

Naucz się nowego sposobu budowania poczucia własnej wartości, niż poprzez zadowolenie innych ludzi. Dzięki temu, jako bardziej szczęśliwa i zdrowa psychicznie osoba, pomożesz światu znacznie więcej!

Jak się tego nauczyć?

Po pierwsze naucz się doceniać i lubić siebie, aby inni nie musieli Cię w tym ciągle wyręczać.

Po drugie znaj swoje mocne i słabe strony na tyle, żebyś nie musiał słuchać krytyki innych ludzi i w nią wierzyć.

Po trzecie niech to wreszcie do Ciebie dotrze, że nie jesteś gównem na czyimś bucie, tylko RÓWNIE WARTOŚCIOWĄ OSOBĄ co wszyscy inni. Twoje potrzeby są równie wartościowe i ważne, co potrzeby innych ludzi.

A ponieważ to Ty jesteś sobą – do Ciebie należy zadanie dbania o swoje potrzeby. Niech od teraz Twoje potrzeby będą co najmniej tak samo ważne, jak potrzeby innych.

To nie jest egoistyczne tylko zdrowe psychicznie. Egoistyczne byłoby to dopiero wtedy gdy spełniasz się kosztem innych przekraczając ich granice.

Natomiast odmawianie ludziom gdy tego potrzebujesz jest Twoim OBOWIĄZKIEM, bo inaczej skąd inni mają wiedzieć czego potrzebujesz i gdzie są granice Twojej pomocy?

Od dzisiaj weź ten obowiązek na serio. Doceniaj i lub siebie, znaj siebie, dbaj o swoje potrzeby i wyznaczaj ludziom granice.

Wtedy staniesz się potężną i spełnioną empatyczną osobą, która wzbogaci świat dużo bardziej, niż jakiś męczennik!

About the Author Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

  • check
    Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
  • check
    Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
  • check
    Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down