Jak bogacić się na bezinteresownym pomaganiu innym ludziom

Jadę właśnie pociągiem i przytrafiła mi się ciekawa sytuacja. Przyszedł do przedziału konduktor i zamiast sprawdzić bilety, zapytał: „Czy ktoś z Państwa umie rozmawiać po angielsku”?

„Ja umiem” – odpowiedziałem. Nigdy nie odpuszczam sytuacji porozmawiania z kimś po angielsku. Bardzo to lubię. Ludzie z zagranicy zwykle są bardziej mili i zabawni niż Polacy – pewnie dlatego, że są tu na wakacjach i wakacyjny klimat daje im wymówkę, żeby dobrze się bawić.

Konduktor zaprowadził mnie do grupy 7 studentów zza granicy, którym sprzedano w kasie złe bilety. Konduktor oczywiście po angielsku umiał tylko „Tiket pliz” więc poprosił mnie, abym tłumaczył. Musieli kupić nowe bilety.

Było sporo negocjacji, czekania i narzekania. Stałem na zimnym korytarzu jakieś 20 minut, pośrednicząc w rozwiązywaniu sporu.

Pomyślałem sobie, że wielu ludzi powiedziałoby mi „jesteś miły, bo pomagasz bezinteresownie”. Jednak mimo, że nie zarobiłem ani grosza, moja pomoc była bardzo interesowna. Właściwie to…

Gdy pomagasz innym, zawsze robisz to interesownie

Niektórzy ludzie wierzą, że istnieje bezinteresowna pomoc. Dla mnie to jest bzdura. Istnieje jedynie pomoc bezzarobkowa, podczas której otrzymujesz w zamian wartość w innej formie, niż pieniądze.

Pieniądze są tylko jednym ze sposobów wymiany wartości. Jednak w Twoim życiu jest znacznie więcej wartościowych „rzeczy” niż tylko pieniądze, prawda?

Zawsze, gdy komuś pomagasz, wymieniana jest wartość. Obie strony są równie wzbogacone. Nic nikomu nie oddajesz za free. Po prostu otrzymujesz w zamian coś niematerialnego.

Konduktor nie zapłacił mi za tłumaczenie ani grosza. Nawet mi jakoś specjalnie nie podziękował. Czy to więc oznacza, że oddałem swoją 20-minutową pomoc za darmo? Jasne, że nie. Oto jaką wartość otrzymałem „w zamian”:

 • Okazję do porozmawiania z kimś po angielsku
 • Odczucie rozbawionej atmosfery w przedziale studentów, pożartowanie z nimi
 • Głębokie poczucie spełnienia płynące z tego, że komuś pomogłem i uczyniłem swój świat piękniejszym
 • Inspirację do napisania tego artykułu

Jak myślisz teraz, czy moja pomoc była bezinteresowna? Pomogłem nic nie otrzymując w zamian?

Jasne, że nie. Sam widzisz, jak wiele otrzymałem w zamian. Po prostu nie otrzymałem tego bezpośrednio od ludzi, którym pomogłem. Czy to jednak ma jakieś znaczenie? Ważne, że dostałem to, co dostałem.

Dlatego właśnie lubię pomagać interesownie  i bezzarobkowo.

Pomaganie innym a karma i spłacanie karmicznego długu

Co jakiś czas spotykam się u ludzi z przekonaniem, że jeśli w przeszłym życiu zrobiłeś coś „złego”, to musisz w tym życiu cierpieć i służyć innym, żeby spłacić swój karmiczny dług. Może to być uciążliwe do tego stopnia, że ktoś czuje się zobowiązany pomagać innym na siłę, bo boi się swoich karmicznych długów. Tak jakby windykacja miała przyjść i go dopaść.

Cała idea karmy została przez ludzi źle zrozumiana. Pierwotna wersja idei karmy mówi po prostu o tym, że jeśli nie udało Ci się czegoś doświadczyć albo nauczyć w jednej z inkarnacji, to zejdziesz na Ziemię jeszcze raz, żeby spróbować ponownie.

Weźmy dla przykładu kogoś, kto w przeszłym życiu prowadził wyprawy krzyżowe i zabijał ludzi, bo mieli inne przekonania religijne. Teraz żeby rozwijać się dalej, jego dusza zinkarnuje się z intencją „chcę się nauczyć tolerancji wobec ludzi z innymi przekonaniami”. Po prostu dusza ma ochotę dopełnić cykl nauki i doświadczania tego schematu tolerancji.

Nie mamy żadnych długów w eterycznym banku, którego windykacja nakazuje nam się inkarnować i spłacać. Karma jest po prostu chęcią domknięcia cyklów nauki, które sięgają poza jedno wcielenie.

Jeśli wierzysz w karmiczne długi, pamiętaj o tym. Tylko dlatego, że kiedyś zrobiłeś coś źle, WCALE nie znaczy że teraz musisz to naprawiać pomagając innym. Tylko dlatego, że pomagasz innym WCALE nie znaczy, że wszechświat jest Ci coś winny.

Dlaczego więc ludziom, którzy pomagają bezinteresownie, przytrafia sięw życiu więcej dobrego?

Wszechświat nie spłaca im żadnych długów, bo takie długi nie istnieją. Działa to trochę inaczej.

Ludzie, którzy pomagają innym, bo:

 • Boją się powiedzieć „nie”
 • Mają niską samoocenę i próbują ją sobie załatać pomaganiem
 • Czują się zmuszeni do pomocy np. przez religijne zasady

Dostaną w zamian figę z makiem. Jeśli nie dostają za swoją pomoc kasy i czują się przy tym beznadziejnie, to tylko kopią pod sobą dołki. Najlepiej gdyby przestali pomagać innym, a pomogli sobie ze swoim nastawieniem do życia.

Natomiast są też pomocni ludzie, których wszechświat obdarowuje na niesamowite sposoby. Wydaje mi się, że jestem jednym z nich. Dla tych ludzi to działa, ponieważ pomagając:

 • otwierają swoje serce na bezwarunkową miłość
 • mają nastawienie „jest mi w życiu dobrze, mam wszystko czego potrzebuję i chętnie się z Tobą podzielę, bo czuję się bogaty”
 • podnoszą swoją wibrację energetyczną, uruchamiając prawo przyciągania

Tacy ludzie właśnie bogacą się za każdym razem, gdy komuś pomagają. Nie dlatego, że wszechświat jest im coś winny i spłaca ten dług. Raczej dlatego, że ci ludzie tak dobrze i tak bogato się czują pomagając innym, że te wysokie wibracje pozwalają im stworzyć dla siebie coraz lepszą rzeczywistość.

Pamiętaj – według fizyki kwantowej i wielu ekspertów rozwoju osobistego, Twoja wibracja (czyli w pewnym sensie stan ciała i umysłu) formuje Twoją subiektywną rzeczywistość.  Podnosząc swoją wibrację, np poprzez pomaganie innym, przechodzisz do przyjemniejszej subiektywnej rzeczywistości.

Dlatego właśnie:

Pomagaj bezinteresownie, otrzymując w zamian czystą radość z życia

Ciesz się pomocą, którą dajesz.  Poczuj jak Twoje serce się otwiera na bezwarunkową miłość i poczucie jedności z osobami, którym pomagasz. Doceń niematerialną wartość, którą otrzymujesz w zamian.

Wtedy pomaganie innym przestanie być jakimś moralnym lub karmicznym obowiązkiem, a zacznie być okazją do wzbogacania się (duchowo).

Jednocześnie odmawiaj pomocy, gdy nie podnosi ona Twojej wibracji. Jeśli czujesz wstręt na samą myśl o pomaganiu tej osobie, totalnie Ci się nie chce albo nie masz czasu – po prostu powiedz „nie!”. Nie ma w tym nic złego.

Wręcz odmawiając pomagasz sobie i tej osobie – ratujesz siebie i tą osobę od nierównej wymiany wartości, która Was obojga ściągnęłaby w dół. Każdy człowiek ma wszystko, czego w życiu potrzebuje. Życie nie stawia przed nami wyzwań, którym nie potrafimy sprostać. Jeśli nie czujesz inspiracji żeby komuś pomóc, to jest niezawodny znak że nie powinieneś wcale tej osobie pomagać.

W pomocy tak naprawdę nie chodzi o to, żebyś wykonał za kogoś część jego roboty. Pomoc jest po to, żeby dwoje ludzi mogło wzajemnie podnieść sobie wibrację, pomóc sobie nawzajem otworzyć serce na wdzięczność, miłość i poczucie jedności. Pamiętaj o tym!

Rafał Dudek

Rafał to młody człowiek, który w ciągu kilku lat przemienił swoją huśtawkę dobrych i złych nastrojów w wewnętrzną równowagę i prawdziwe spełnienie. Teraz dzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniami, abyś Ty również każdego dnia budził się z uśmiechem na twarzy i sercem szybciej bijącym z podekscytowania.

Click Here to Leave a Comment Below
Kasia - 26/04/2012 Reply

Witam serdecznie.

Ciekawe jak to jest Rafale, że rozmawiamy o czymś, a potem czytam o tym w Twoim artykule. 🙂 Czysta synchronia! Bardzo dobry artykuł. Podoba mi się, że napisałeś o pomaganiu innym. Zgadzam się, że pomaganie bezinteresowne zawsze jest zwracane przez Wszechświat w 1000%. Sama wiele razy tego doświadczyłam.

Myślę, że nawet jeśli ktoś pomaga ze względu na swoją wiarę czy poprzez to, że trudno mu odmówic, jest mu to zwracane tak samo, jak gdyby pomagał bezinteresownie. Wtedy tylko inaczej to interpretuje na przykład trwierdząc, że to łaska Boga lub że są jeszcze dobrzy ludzie na świecie.

Ostatnio, gdy zabrakło mi w aptece 5 zł do leków dla mamy, mężczyzna w kolejce za mną zapłacił je za mnie twierdząc: „Trzeba sobie pomagac” 😀 To było takie piękne!

Naprawdę warto sobie pomagac, niezależnie do motywacji. Przynajmniej taka jest moja dewiza 🙂 Pozdrawiam ciepło

Kasia

Artur - 30/04/2012 Reply

Generalnie trudno się nie zgodzić 🙂

Z tą „nierówną wymianą wartości” to coś mi tu nie do końca działa. „równość” lub „nierówność” wymiany wartości instaluje, że w jakikolwiek sposób można porównać wartości dwóch kompletnie innych osób.

Każda wymiana jest wartością samą w sobie i z tego względu nie da się jej oceniać i porównywać.

Urszula - 25/10/2012 Reply

Dziękuje za artykuł, nie tylko za ten, W Nowym Testamencie Jezus naucza – Jaką miarą mierzycie taką i Wam odmierzą. Pomagajmy sobie nawzajem bezwarunkowo,to naprawdę działa.

Myszka098 - 19/03/2013 Reply

Witam, mam na imię Ania.

Wiem, że takich ludzi jak ja jest setki ale ja muszę znaleźć rozwiązanie. Po prostu muszę , nie mogę się poddać. Już myślałam o wszystkim, nawet żeby się powiesić ale nie mogę zrobić tego moim dzieciom. Na pewno wśród Was jest jakiś Samarytanin i mi pomoże. Proszę…..
Chodzi o to, że mam straszne problemy finansowe. Wiem, że to moja wina, że się tak stało ale po paru latach bezowocnego szukania pracy podjęłam decyzję, że sama otworzę firmę ….i to niestety mnie zgubiło.
Chciałam mieć pracę, chleb i żeby moje dzieci miały normalne życie.
A teraz mam nóż na gardle i tylko cud może mnie uratować.
Brałam pożyczki, żeby firma prosperowała, mówiło się, że musi minąć dwa- trzy lata aby firma mogła ruszyć pełną parą. I to się zgadza tylko, że teraz zjadają mnie raty kredytów, i gdyby nie one firma byłaby już sama na siebie zarabiała.
Dlatego proszę o pomoc, błagam niech mi Ktoś pomoże, wystarczy jakakolwiek wpłata paru zł.
Nr konta idea bank -43 1950 0001 2006 0140 0104 0002
Wiem, że można przekazać pieniądze jako darowiznę. Można sobie odliczyć od podatku.
Proszę i przysięgam, że jeśli uda mi się spłacić wszystkie kredyty to całą nadwyżkę przekażę na szczytny cel. I sama wtedy pomogę potrzebującym.
Wszystkie dokumenty mogę okazać, nie chcę nikogo naciągać proszę tylko o pomoc.
Jak coś to mój email: anoszka.098@o2.pl Dobro zawsze powraca z podwojoną siłą.

Renata - 17/08/2013 Reply

witam mam na imię Renata nie przypadkiem trafiłam na tą stronę jestem w desperacji szukam pomocy dobrych ludzi nie wiem już do kogo mam się zwrócić o pomoc straciłam pracę mam na wychowaniu córkę nie mamy na jedzenie grozi nam eksmisja jak nie zapłacę zadłużenia oraz czynszu tego się najbardziej boję, banki domagają się spłat proszę o POMOC będę bardzo wdzięczna w przyszłości odwdzięczę się mój nr konta eurobank 30 1470 0002 2565 0281 1000 0001 mail kochamcie97@o2.pl

Piotr - 08/03/2014 Reply

Karma moim zdaniem istnieje w nas. Jeżeli coś zobimy złego, obawiamy się konsekwencji i unikamy ich a tak na prawde jeszcze bardziej do nich idziemy i wpadamy, zamiast się im poddać 😀 A jeżeli coś dobrego, wtedy jesteśmy szczęśliwi i bardziej optymistyczni, dlatego przytrafia się nam mniej złego 🙂

Martyna - 27/06/2014 Reply

Witam mam na imię Martyna !

Chciałabym opowiedzieć swoją historie , która mnie boli bo nie potrafię pomóc komuś na kim mi zależy ..
Mieszkam z mężem chcemy stworzyć rodzinne ,ale problemy związane z rodzicami i długami są ciężkie , więc proszę o Pomoc 🙁
Teściu ,który po ciężkim wypadku nie może pracować z powodu kręgosłupa i teściowa która ma także problemy zdrowotne . Mąż pracuje ale nie wystarcza nam na wszystko. zadłużyliśmy się i chcemy z kogoś strony pomocy. Nasza Sprawa jest u Komornika i mogą w każdej chwili nas wywalić z Domu w którym dobrze się mieszka..

Nawet mała kwota będzie dla nas dużym szczęściem ;D
Mój adres e-meil (martynachyla19@wp.pl)
nr konta- 67116022020000000055100545

NIKOGO NIE CHCEMY NACIĄGNĄĆ !
W każdej chwili możemy udostępnić Papiery .
Dziękuję!

minimanimo - 16/01/2015 Reply

Tutaj również jest wypunktowana cała masa powodów, dla których warto pomagać innym: http://jak-pomagac-innym.blogspot.com/2015/01/jak-pomagac-innym-ludziom-wyjasnienie.html

firefox - 09/07/2017 Reply

Uważam , że istnieje coś takiego jak Karma, która oczywiście powraca. Dlatego warto pomagać, bo z czasem można znaleźć się w takiej sytuacji, że i my będziemy potrzebować pomocy. I ja także byłem kiedyś w takiej sytuacji. Pomogła mi fundacja Szlachetny Gest, do której każdy może się zwrócić z pomocą.

Leave a Comment:

Uwolnij się od wewnętrznych blokad samodzielnie:

 • check
  Poznasz 3 Fundamenty Wolności Emocjonalnej, które odblokowały mi drogę do wymarzonej kariery!
 • check
  Przeprowadzę Cię przez proces, w którym uwolnisz się od blokady lub powracających emocji w 10 prostych krokach.
 • check
  Zdradzę Ci przepis na przepracowanie traum z przeszłości bez wydawania tysięcy złotych na pół roku terapii.
chevron-down